14.03.24

(057) 702-15-92

Лабораторія екологічно безпечного природокористування, засобів і методів моніторингу довкілля

 

Завідувач лабораторії

д-р екон. наук, старш. наук. співроб.

 Дмитрієва Олена Олексіївна

 

Тел./факс: +38 (057) 715-60-93

E-mail: dmitrieva.olena@gmail.com

До складу лабораторії входять:

Сектор екологічно  безпечного природокористування населених пунктів і господарських об’єктів

Сектор засобів і методів моніторингу навколишнього природного середовища

Сектор інженерної екології

 

Загальна характеристика

Лабораторія екологічно безпечного природокористування, засобів і методів моніторингу довкілля Науково-дослідної установи УКРНДІЕП створена у 1998 р. для впровадження засад сталого розвитку населених пунктів та господарських об’єктів.

Лабораторія екологічно безпечного природокористування, засобів і методів моніторингу довкілля складається з трьох секторів:

1. Сектор екологічно безпечного природокористування населених пунктів і господарських об’єктів.

2. Сектор засобів і методів моніторингу навколишнього природного середовища.

3. Сектор інженерної екології.

Діяльність лабораторії зосереджена в межах пріоритетів Міндовкілля України:

  • Забезпечення інтеграції екологічної політики до інших документів, що містять політичні та/або програмні засади державного, галузевого (секторального), регіонального та місцевого розвитку;
  • Реалізація заходів з впровадження Протоколу про реєстри викидів і перенесення забруднювачів для створення та забезпечення функціонування Єдиної уніфікованої електронної системи інформації про дозволи, звіти, матеріали перевірок у сфері охорони довкілля (національного Реєстру викидів і перенесення забруднювачів).
  • Реалізація заходів з впровадження Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо державної системи моніторингу довкілля, інформації про стан довкілля (екологічної інформації) та інформаційного забезпечення управління у сфері довкілля)» (№ 2973-IX), зокрема створення компонентів державної системи моніторингу довкілля на регіональному рівні в рамках загальнодержавної екологічної  інформаційно-аналітичної системи.

Співробітники лабораторії виконали значну кількість науково-дослідних робіт, результати яких впроваджені у природоохоронну діяльність на державному, регіональному та локальному рівнях.

Одержано 6 патенти та 12 деклараційних патентів.

У складі лабораторії – 27 співробітників, з них: 1 доктор економічних наук, 4 кандидатів технічних наук, 2 кандидати біологічних наук; з них 4 мають вчене звання старший науковий співробітник.

Співробітники лабораторії беруть участь у міжнародних симпозіумах, з'їздах, наукових конференціях; опубліковано більше 407 наукових праць, з них 130 – за останні 5 років.

 

Основні напрямки діяльності

  1. Розробка науково-теоретчних засад, нормативно-технічного, методичного і нормативного забезпечення управління екологічно безпечним водокористуванням у населених пунктах і промислових об’єктах.
  2. Розробка науково-методичних засад екологічно безпечних впроваджень нових речовин і технологій в Україні.
  3. Розробка еколого-соціальних оцінок природокористування.
  4. Розробка методологічних основ розвитку Державної системи моніторингу довкілля і систем моніторингу регіонального та об’єктового рівнів.

 

Основні виконані дослідження

Напрямок 1. Розробка нормативно-технічного, методичного і нормативного забезпечення управління екологічно безпечним водокористуванням у населених пунктах і промислових об’єктах:

  • нормативно-методичні основи екологічно безпечного водокористування;
  • науково-технічні і технологічні основи екологічно безпечного водовідведення;
  • екодіагностика стану водних і наземних екосистем у районах впливу населених пунктів і промислових об’єктів;
  • методологічне забезпечення цільових програм у галузі екологічно безпечного водокористування у населених пунктах і промислових об’єктах.
  • методологічне забезпечення в частині впровадження технологій фіторемедіації до систем екологічно безпечного водовідведення щодо очищення поверхневих стічних вод, дренажних вод та доочищення після проходження біологічних очисних споруд господарсько-побутових стічних вод у разі скиду останніх до поверхневих водних об’єктів .

На замовлення Мінекології та природних ресурсів за підтримки Мінпрому і Держбуду України в 1998 р. Мінекономіки України включило до плану науково-дослідних робіт, що виконуються за рахунок коштів державного бюджету за підрозділом «Фінансування державних контрактів», тему 1.98.3 «Комплекс заходів щодо упорядкування водовідведення в населених пунктах України». Головною науково-дослідною установою за темою був призначений УКРНДІЕП. Виконання теми 1.98.3 здійснювалося протягом 1998–2003 рр.

Постановою Кабміну України № 754 від 29.04.1999 р. тема 1.98.3 була визначена як одна з пріоритетних щодо розвитку науки і техніки. У роботі були досліджені з позицій екологічної безпеки стосовно водних об’єктів найбільші забруднювачі водотоків і водойм країни на прикладі стічних вод комунального господарства і поверхневих стічних вод з території населених пунктів.

У 2003–2004 рр. лабораторія  була головним виконавцем цільової екологічної програми «Програма упорядкування водовідведення в населених пунктах України», яка фінансувалася за рахунок коштів держбюджету в рамках бюджетної програми «Прикладні, наукові та науково-технічні розробки з пріоритетних напрямів у сфері охорони навколишнього середовища».

Серед населення м. Комсомольська Полтавської області в 1995, 1997 та 1998 рр. спостерігалися випадки масового захворювання органів дихання невідомої етіології. За дорученням Мінекоресурсів України УКРНДІЕП у 1999 р.  здійснював  дослідження  за  проблемою з  ахворювання  мешканців   м. Комсомольська та працівників ВАТ «Полтавський ГЗК» на альвеоліти. Спеціальні   дослідження   якості   води   в   районі   питного   водозабору      м. Комсомольська показали, що еколого-санітарний стан води в ньому є незадовільним. Існуючий комплекс  водопідготовки був не спроможний повністю вилучити синьозелені водорості та продукти їх розпаду, тому в питній воді міста вони могли виявлятися в концентраціях, що є достатніми для негативного впливу на здоров’я людини. Такий стан питного водопостачання спричинив у місті еколого-медичну проблему. З 2000 р. роботи продовжувалися на прохання голови міської Ради. Оскільки проблема захворювання на альвеоліти є еколого-медичною, УКРНДІЕП проводив дослідження спільно з колективами провідних науково-дослідних установ: Міського клініко-імунологічного центру м. Харкова МОЗ України, Харківського науково-дослідного інституту медичної радіології (ХНДІМР) МОЗ України, Інституту ґрунтознавства та агрохімії ім. О.Н. Соколовського, Української академії аграрних наук, Харківського підприємства з виробництва імунологічних та лікарських препаратів (ЗАТ БІОЛІК), Українського науково-дослідного інституту лісного господарства та агромеліорації ім. Г.М. Висоцького, Ради з питань вивчення продуктивних сил України НАН України, Інституту сироватки та вакцин ім. І.І. Мечникова МОЗ України, Інституту проблем кріобіології та кріомедицини НАН України.

Дослідження щодо еколого-медичної оцінки якості води в районі розташування питних водозаборів були поширені до регіонального рівня. Спостереження проводились у місцях розташування питних водозаборів міст Кременчук, Кіровоград, Світловодськ.

Напрямок 2. Розробка науково-методичних основ екологічно безпечного впровадження нових речовин і технологій в Україні:

  • науково-методичний супровід комплексних досліджень нових речовин, технологічних схем, які впроваджуються;
  • екологічний моніторинг (з урахуванням специфіки регіону) стану основних компонентів довкілля – ґрунтів, водних екосистем, атмосферного повітря.

Роботи щодо науково-методичного супроводу комплексних досліджень нових речовин, технологічних схем, які впроваджуються та екологічного моніторингу (з урахуванням специфіки регіону) стану основних компонентів довкілля – ґрунтів, водних екосистем, атмосферного повітря виконувалися для підприємств гірничорудної промисловості України спільно з провідними установами: Мінпромом, МОЗ, Мінекології, Інститутом ґрунтознавства та агрохімії ім. О.Н. Соколовського, Українською академією аграрних наук, Мінохорони праці та соціального захисту.

Комплексний екологічний моніторинг проводиться спільно з Харківським національним університетом ім. В.Н. Каразіна, Харківським державним медичним університетом, Українським інститутом досліджень навколишнього середовища і ресурсів, Державною гідрометеорологічною службою України, Державним агентством водних ресурсів України, Геолого-розвідувальною партією м. Харкова.

Напрямок 3. Дослідження з оцінювання еколого-соціальної безпеки природокористування включали розробки:

  • комплексних екологічних показників стану довкілля для аналізу екологічної ситуації на державному та регіональному рівнях;
  • методик ранжування екологічних заходів у державі та регіоні з урахуванням еколого-економічних показників;
  • методики оцінки реалізованості екологічних програм та проектів, що приймаються на регіональному та державному рівнях.
  • на базі методу аналізу ієрархій з застосуванням апарату нечіткої логіки, була розроблена методика кількісного оцінювання природоохоронної значущості окремих груп рослин-індикаторів. 

При розвитку запропонованого раніше еколого-медичного підходу  до оцінювання еколого-соціальної безпеки водокористування евтрофованих водних об’єктів обґрунтовано впровадження імунологічних постів, на які покладається задача дослідження перш за все сенсибілізованої групи мешканців проблемних регіонів.

Запропоновано новітній підхід до дослідження евтрофованих водних об’єктів, який передбачає впровадження визначення таких характеристик:

  • вмісту ціанотоксинів, у тому числі аерозолізованих, методом рідинної хроматографії високого тиску:
  • вмісту ендотоксинів, у тому числі аерозолізованих, за методом  LAL-тесту;
  • вмісту НТМ (нетуберкульозних мікобактерій), у тому числі аерозолізованих, за методом ПЛР (полімеразної ланцюгової реакції).

Розроблено еколого-соціальні оцінки  небезпеки процесів евтрофування складових довкілля, які включають:

  • визначення ступеня еколого-соціальної небезпеки процесів евтрофування водного середовища;
  • визначення ступеня еколого-соціальної небезпеки процесів евтрофування ґрунтів;
  • визначення ступеня еколого-соціальної небезпеки процесів забруднення атмосферного повітря ціанобактеріями та продуктами їх життєдіяльності.

Обґрунтовано необхідність  враховувати синергізм небезпечної дії з боку метаболітів ціанобактерій при наявності одночасного евтрофування двох середовищ – води та ґрунту.

Запропоновано при визначенні ступеня «цвітіння» поверхневих водних об’єктів застосування методу визначення вмісту фікоціаніну в якості маркера ціанобактерій. 

Ці види досліджень виконувалися при розробленні СЕО та ОВНС  у складі низки проектів будівництва нових підприємств в Україні та Схем розвитку регіонів.

Напрямок 4. Розробка методологічних основ розвитку Державної системи моніторингу довкілля та систем моніторингу регіонального та об’єктового рівнів.

У 1998–2018 рр. було проведено низку робіт за завданням Мінприроди України з розроблення нормативно-методичної документації для розв’язання питань організації і проведення моніторингу навколишнього середовища: Методичні рекомендації з підготовки регіональних і Державної програми моніторингу навколишнього середовища, Положення про порядок інформаційної взаємодії органів Мінприроди України й інших суб'єктів системи моніторингу навколишнього середовища при здійсненні режимних спостережень за станом навколишнього середовища, Методичні вказівки щодо проведення інвентаризації аналітичних лабораторій, Номенклатура і позначення структурних елементів Державної системи моніторингу навколишнього середовища. Розроблені та затверджені Кабінетом Міністрів України Концепція і Державна програма проведення моніторингу навколишнього середовища. Розроблено 8 ДСТУ. Виконано роботи з підготовки ряду нормативних документів для імплементації до умов України Директив ЄС, зокрема Директиви 2008/50/ЄС «Про якість атмосферного повітря та чистіше повітря для Європи», Директиви 2004/107/ЄС Європейського Парламенту та Ради від 15 грудня 2004 року щодо миш’яку, кадмію, ртуті, нікелю та поліциклічних ароматичних вуглеводнів у навколишньому повітрі, міжнародного Протоколу про реєстри викидів і перенесення забруднювачів (РВПЗ). Виконані роботи щодо впровадження системи екологічних індикаторних показників для оцінки стану НПС при формуванні звітності за результатами моніторингу, що враховують рекомендації ЄЕК ООН.

Прийнято участь у підготовці проєктів постанов Кабінету Міністрів України щодо затвердження Порядку здійснення державного моніторингу вод, Порядку здійснення державного моніторингу атмосферного повітря, Порядку функціонування державної системи моніторингу довкілля та її підсистем та Положення про регіональні центри моніторингу довкілля.

На основі ГІС-технологій розроблено ряд баз даних мереж спостережень Мінприроди України та інформаційну базу законодавчих та нормативних документів з питань моніторингу довкілля.

Розроблено та затверджено Міндовкілля нормативні документи зі створення систем моніторингу об’єктового рівня – «Правила та Регламент створення та експлуатації автоматизованих систем екологічного контролю і моніторингу об’єктів підвищеної екологічної небезпеки».

Розроблено та впроваджено проекти з організації систем моніторингу об’єктового рівня, зокрема для: ПАО «АрселорМіттал Кривий Ріг», ПАТ «ЦГЗК», ПАТ Інгулецький ГЗК», Харківський завод «Коксохім».

Виконано роботи зі створення систем моніторингу довкілля для Київської, Харківської, Луганської та Донецької  областей, м. Нікополь Дніпропетровської обл.

Розроблено, згідно Постанови Кабінету Міністрів України №827 «Порядок здійснення державного моніторингу в галузі охорони атмосферного повітря», Програми державного моніторингу атмосферного повітря для Донецької, Луганської, Сумської зон та для Сумської та Харківської агломерацій.

 

Основні виконані роботи

Співробітники лабораторії брали участь у підготуванні і розробленні наступних документів:

  • Концепція та Національна програма екологічного оздоровлення басейну Дніпра;
  • Комплекс заходів щодо упорядкування водовідведення в населених пунктах України ;
  • Комплексна оцінка щодо забезпечення екологічно безпечного впровадження флотаційного дозбагачування концентратів з розробкою ОВНС до робочого проекту цеху флотаційної доводки концентратів магнітного збагачування на ВАТ «Полтавський ГЗК»;
  • Дослідження щодо здійснення комплексу профілактичних заходів щодо попередження виникнення захворюваності на бронхолегеневу патологію;
  • Проєкт Програми упорядкування водовідведення в населених пунктах України;
  • Розробка ОВНС до «Схеми розвитку гірничо-металургійного промислового району з освоєння залізорудних родовищ Кременчуцької магнітної аномалії в Полтавській області»;
  • Проєкт КНД 211.1.4.001-15 «Методика організації екологічно безпечного водовідведення в населених пунктах України»;
  • Обґрунтування та адаптація методу вибору пріоритетних технологій водовідведення з територій населених пунктів (Держбюджетна тема 14/2.1-18);
  • Удосконалення програмного забезпечення реєстру мережі моніторингу поверхневих вод (Держбюджетна тема 12/2.1-2019);
  • «Порівняльна оцінка нормативного забезпечення стандартів  моніторингу біорізноманіття в Україні та ЄС» (Держбюджетна тема 1/2.1-2020).
  • Проєкт постанови КабінетуМіністрів України Порядок функціонування державної системи моніторингу довкілля та її підсистем
  •  Проєкт наказу Міндовкілля про завердження «Положення про регіональні центри моніторингу довкілля».

 

Основні публікації

Монографії

1. Дмитрієва О. О. Екологічно безпечне водовідведення у населених пунктах України: монографія / Дмитрієва О. О. / Рада з питань вивчення продуктивних сил України НАН України. – К., 2008. – 459 с.

2. Дмитрієва О. О. Космічний моніторинг безпеки водних екосистем із застосуванням геінформаційних технологій / Красовський Г. Я., Дмитрієва О. О. // К.: Інтертехнологія, 2008. – 480 с.

3. Дмитрієва О. О. Екологічно безпечне водовідведення з території м. Одеса в аварійних ситуаціях: монографія / Дмитрієва О. О., Хоренжая І. В. // УкрНДІЕП. – Х. : Вид-во Іванченка І. С., 2013. – 158 с.

4. Дмитрієва О. О. Моніторинг навколишнього середовища з використанням космічних знімків супутника NOAA / Красовський Г. Я., Пащенко Р.Е., Радчук В.В., Дмитрієва О. О. та інші // Під ред. С.О. Довгого. – Київ: ФОП Пономаренко Є.В., 2013. – 316 с.

5. Дмитрієва О. О. Екологічно-медичні аспекти водокористування евтрофування водними об'єктами: Монографія /  Дмитрієва О. О., Тиха І. А., Хоренжая І. В., Коляда О.М. // Х.: Видавництво Іванченка І.С., 2016. – 216 с.

6. Дмитрієва О. О. Еколого - економічні основи природокористування:  навчальний посібник /  Дмитрієва О. О., Телюра Н.О. // Х.: Видавництво Іванченка І.С., 2017. – 284 с.

7. Василенко В. П. Основи методичного забезпечення вирішення задач управління діяльністю служб тилу Національної гвардії України: монографія /  Василенко В. П. , Черкашина М. В. // за ред. Городнова В.П.: Х. : НА НГУ, 2017. – 258 с.

8.  Тертичний  О. О. Інституційні трансформації суб’єктів господарювання в умовах інноваційної економіки: чинники та напрями: монографія / Тертичний  О. О. //  за заг. ред. Г. О. Дорошенко. – Харків: ХНУ імені В.Н. Каразіна, 2018. – 456 с.

9. Варламов  Є. М.   Комплексний геоекологічний моніторинг зони впливу Ташлицької ГАЕС та Олександрівського водосховища (1998-2008 рр.) / Лисиченко Г.В, Дудар Т.В., Варламов Є.М. та ін. – К. : САЛЮТІС, 2010. – 236 с.

10. Варламов Е. Н. Автоматический контроль и приборы измерения параметров окружающей среды: учеб. пособ. / Варламов Е.Н., Колосков В.Ю. // – Х. : Нац. аэрокосм. ун-т, 2010. – 164 с.

11. Варламов Є. М. Моніторинг навколишнього природного середовища. Концептуальні положення й шляхи реалізації: Монографія / Варламов Є. М., Квасов В. А., Брук В. В., Берешко І. М. // під ред. Є. М. Варламов – Х. : Нац. аерокосм. ун-т ім. М. Є. Жуковського «Харк. авіац. ін-т», 2016. – 188 с.

12. Варламов Є.М. Моніторинг і методи вимірювання параметрів навколишнього середовища : навч. посіб. / Ісаєнко В.М., Лисиченко Г.В, Дудар Т.В., Франчук Г.М., Варламов Є.М. // К. : НАУ-друк, 2009. – 312 с.

13.  Дмитрієва О. О.«Цвітіння» ціанобактерії як фактор виникнення екологообумовлених захворювань: монографія /  Дмитрієва О. О.,Тиха І.А., Цапко Н.С., Михайлова С.В. // Х: Видавництво Іванченко І.С., 2023. – 175 с.

 

Нормативно-методичні документи

1. Проект ДСТУ-Н «Настанови щодо організації екологічно безпечного водовідведення  в населених пунктах України» // УКРНДІЕП. – Харків, 2016. – 114 с.

2. Проект Типового технічного завдання на створення комплексних систем екологічного моніторингу і контролю об’єктів підвищеної екологічної небезпеки // УКРНДІЕП. – Харків, 2015. – 49 с.

3. Проект плану розроблення та прийняття стандартів у сфері моніторингу довкілля, гармонізованих зі стандартами ЄС // УКРНДІЕП. – Харків, 2015. – 8 с.

4. Проект рекомендацій щодо розподілення території України на зони та агломерації та порядку їх перегляду // УКРНДІЕП. – Харків, 2016. – 9 с.

5. Проект Методики застосування «верхнього і нижнього порогів оцінювання» згідно с вимогами Директиви 2008/50/ЄС // УКРНДІЕП. – Харків, 2016. – 17 с.

6. Проект Рекомендацій щодо порядку розміщення стаціонарних постів спостереження за якістю атмосферного повітря та пунктів відбору проб, встановлення кількості постів в тому числі постів вимірювання приземного озону з урахуванням вимог директиви 2008/50/ЄС // УКРНДІЕП. – Харків, 2017. – 22 с.

7. Проект документу «Вимоги щодо розміщення постів спостереження за межами населених пунктів, відповідно до вимог Директив 2008/50/ЄС та 2004/107/ЄС» // УКРНДІЕП. – Харків, 2017. – 16 с.

8. Проект розподілення території України на зони та агломерації // УКРНДІЕП. – Харків, 2017. – 6 с.

9. Проект Методики встановлення показників для забруднюючих речовин, що мають бути досягненні в майбутньому згідно з вимогами директиви 2008/50/ЄС // УКРНДІЕП. – Харків, 2018. – 22 с.

10. Проект нормативного документа «Порядок моніторингу рівнів концентрації забруднюючих речовин в атмосферному повітрі щодо яких має інформуватись громадськість та підготовка відповідних звітів» // УКРНДІЕП. – Харків, 2018. – 19 с.

11. Проект Методики проведення моніторингу впливу на об’єкти навколишнього природного середовища на підприємствах підвищеної екологічної небезпеки в агломераціях // УКРНДІЕП. – Харків, 2018. – 75 с.

12. Проект документу «Порядок проведення моніторингу та інформаційного обміну між структурними підрозділами Мінприроди та центральними органами виконавчої влади, діяльність яких спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через міністра екології та природних ресурсів України, під час виникнення надзвичайних ситуацій» // УКРНДІЕП. – Харків, 2018. – 23 с.

13. ДСТУ-Н 9250:2023. Поверхневі стічні та дренажні води. Настанови щодо використання технологій фіторемедіації для очищування стічних вод від населених пунктів та окремих підприємств 

 

Базові статті

  1. Дмитрієва О. О. Управління якістю вод в екологічно безпечних системах водовідведення / Дмитрієва О.О., Калашніков В.О., Савченко Н.В. та ін. // Вестник Херсонского государственного технического университета. – Херсон : ХГТУ, 2001. – №3(12). – С. 96-101.
  2. Дмитриева Е.А. Социально-экологические проблемы качества воды водоемов-источников питьевого водоснабжения / Дмитриева Е.А., Игнатенко Л.Г., Колдоба И.В. // Коммунальное хозяйство городов: науч.-техн. сб. науки и архитектуры. – К. : Техніка, 2004. – Вып. 55.
  3. Дмитриева Е.А. Информационное обеспечение принятия управленческих решений  в   области  природопользования  в  горнорудных   регионах   страны / Дмитриева Е.А., Верниченко А.А. // Економіка розвитку. – Х.: ХДЕУ,  2004. –  №2(30).  – С. 54-59.
  4. Дмитрієва О.О. Еколого-соціальні питання у проблемі водопостачання населених пунктів України / Дмитрієва О.О., Колдоба І.В.,   Верниченко Д.Ю.,   Михайлова С.В.  // Таврійський науковий вісник, 2006. – №47. – С. 298-308.
  5. Тихая И.А. Сравнительный анализ статистических показателей течения беременности и результатов   родов   в  гг.  Кременчуге  и  Змиеве  / Тихая И.А.,  Дмитриева Е.А., Яковцова И.И. // Гігієна населених місць: зб. тр. Ін-ту гігієни та медичної екології ім. О.М. Марзеєва / МОЗ України, АМН України. – К., 2006. – Вип. 48. – С. 137-143.
  6. Дмитрієва О.О. Інноваційні технології перебудови водокористування в населених пунктах України / Дмитрієва О.О. // Інвестиції: практика та досвід, 2008. – № 15. – С. 19-21.
  7. Дмитрієва О.О. Інноваційні технології водовідведення в cистемі інституціональних перетворень на прикладі м. Полтава / Дмитрієва О.О., Мосейчук А.А., Проскурня М.І. // Інвестиції: практика та досвід, 2009. – № 5. – С. 15-20.
  8. Дмитрієва О.О. Інноваційні рішення щодо захисту водних об’єктів України від впливу забруднених дренажних та поверхневих стічних вод з урбанізованих територій / Дмитрієва О.О., Василенко В.П., Тертичний О.Л., Хоренжая І.В. // Наук. вісник будівництва. – Х.: ХДТУБА, ХОТВ АБУ, 2010. – Вип. 57. – С. 361-367.
  9. Дмитрієва О.О.  Еколого-соціальна безпека водокористування населених пунктів України в концепції сталого розвитку / Дмитрієва О.О., Василенко В.П., Колдоба І.В. // VІІ Міжнар. наук.-тех. конф. «Екологічна безпека: проблеми і шляхи вирішення» (м. Алушта, 12-16 вересня 2011 р.). – Харків-Алушта, АР Крим, 2011. – С. 33-45.
  10. Дмитрієва О.О. Удосконаленій метод оцінки ступеня безпечного водокористування з поверхневих водних  об’єктів залежно від рівня їх евтрофування за даними космічного моніторингу / Дмитрієва О.О., Кошель А.В., Колдоба І.В., Лисов Б.В. //  Проблеми охорони навколишнього природного середовища та екологічної безпеки: зб. наук. праць / УкрНДІЕП. – Х. : Райдер, 2012. – Вип. ХХХІІІ.
  11. Дмитрієва О.О. Еколого-соціальне оцінювання стану евтрофних водних об'єктів / Дмитрієва О.О., Хоренжая І.В. // «Экология и промышленность», научно-производственный журнал. – Выпуск № 1, 2016 г, ГП «Энергосталь», г. Харьков. – С. 105-110.
  12. Дмитрієва О.О. Оцінювання еколого-соціального ефекту впровадження екологічно безпечного водовідведення в населених пунктах України / Дмитрієва О.О., Тертичний О.О., Хоренжая І.В. // Система обробки інформації. Наук. переодич. видання. Мін-во оборони України ХУПС ім. І. Кожедуба. – Вип. 4(141) – Х., 2016. – С.160-164.
  13. N.O. Teliura Improving the coordination and effectiveness of an integrated approach to management of land and other natural resources / Teliura N.O. // Комунальне господарство міст. Серія «Технічні науки та архітектура». – Випуск № 130, 2016. – C. 31–35.
  14. Дмитриева Е.А.  Разработка методики имплементации директив европейского союза в законодательную базу Украины в области биоразнообразия / Дмитриева Е.А., Браткевич В.В., Колдоба И.В., Телюра Н.А.  // Науковий журнал «ScienceRise» № 3(32) – 2017. – С.43-51.
  15. Дмитрієва О.О. Метод вибору альтернативного технологічного рішення екологічно безпечного водовідведення населених пунктів України / Дмитрієва О.О., Телюра Н.О. // Регіон-2017: суспільно-геграфічні аспекти. Матеріали наук.-практич. конф. студентів, аспірантів та молодих науковців. 20-21 квітня 2017 р., Харків. – С.278-280.
  16. Дмитрієва О.О. Процедура обґрунтованого вибору найкращих технологічних заходів водокористування в населених пунктах України / Дмитрієва О.О., Телюра Н.О., Хоренжая І.В. // Комунальне господарство міст. Серія: Технічні науки та архітектури. – 2017. – №. 137. – С. 66-71.
  17. Дмитрієва О.О. Екологічна безпека населених пунктів України розташованих на евтрофних водних об'єктах / Дмитрієва О.О., Телюра Н.О., Хоренжая І.В. // Наук.-техн. зб. Комунальне господарство міст. – Вип.139. – Х.: – С.120-125.
  18. Дмитрієва О.О. Модель соответствия законодательной базы Украины и директив ЕС в области биоразнообразия / Дмитриева Е.А., Браткевич В.В., Телюра Н.А. // Наук.-техн. зб. Комунальне господарство міст. – Вип.132. – Х.: – С.80-87.
  19. Тертичний О.О. Оцінки ризиків та соціально-екологічних наслідків діяльності промислового підприємства / Тертичний О.О. / Вісник економіки транспорту і промисловості : зб. наук.-практ. ст. / Укр. держ. акад. залізнич. трансп. – Харків : Вид-во Укр ДАЗТ, 2017. – № 59. – С.172-177.
  20. Дмитрієва О.О. Еколого небезпечне водовідведення в населених пунктах України на засадах сталого розвитку / Дмитрієва О.О., Телюра Н.О., Хоренжая І.В. // Науковий журнал «ScienceRise» № 7(48) – 2018. – С.31-33.
  21. Гриценко А.В. Питання розвитку системи екологічного моніторингу в Україні / Гриценко А.В., Дмитрієва О.О., Варламов Є.М., Квасов В.А., Палагута О.А. // Екологічна безпека: проблеми і шляхи вирішення: зб. наук. статей ХІV Міжнародної науково-практичної конференції (м. Харків, 10-14 вересня 2018р.) / УКРНДІЕП. – Х.: ФОП Столярова І.П., 2018. – С.143-148.
  22. Гриценко А.В. Впровадження в Україні міжнародного протоколу щодо реєстрів викидів і перенесення забруднювачів / Гриценко А.В., Дмитрієва О.О., Варламов Є.М., Квасов В.А., Палагута О.А., Цибульник С.А. // Екологічна безпека: проблеми і шляхи вирішення: зб. наук. статей ХІV Міжнародної науково-практичної конференції (м. Харків, 10-14 вересня 2018 р.) / УКРНДІЕП. – Х.: ФОП Столярова І.П., 2018. – С.149-155.
  23. Varlamov E.N. Assessment of environmental problems of soil contamination with environmental indicators / Varlamov E.N., Palaguta O.A.  // Soil Science Working for a Living, Springer International Publishing Switzerland. – 2017. Р. 121-126.
  24. Варламов Е.Н. Система екологічних показників для оцінювання стану водних ресурсів в Україні / Варламов Е.Н., Квасов ВА.,Палагута О.А. // Научно-производственный журнал «Экология и промышленность». – Х., УкрГНТЦ «Энергосталь», №2, 2016. – С. 105-109.
  25. Varlamov E.N. The definition of risk to human health from impact of pollutants in the manufacturing of mineral wool / Varlamov E.N., Rybalova O.V., Hajiyev E.N. //  The scientific heritage (Budapest, Hungary) , No 10 (10). – (2017). –  Р.3. –  Web: www.tsh-journal.com. – Р.52-58 .
  26. Варламов Е.Н. Отечественные программно-технические средства для реализации положений Директив 2008/50/ЕС и 2004/107/ЕС / Варламов Е.Н., Лебедкин А.И., // Научно-производственный журнал «Экология и промышленность». – Х., УкрГНТЦ «Энергосталь». –  № 3. –  2017. –  С.105-109.
  27. Дмитрієва О.О. Требования Директив 2008/50 и 2004/107 к сети наблюдения за качеством атмосферного воздуха и оценка его состояния / Дмитрієва О.О., Варламов Е.Н., Квасов В.А., Палагута  О.А. // Научно-производственный журнал «Экология и промышленность». – Х., УкрГНТЦ «Энергосталь». –  № 3. – 2017. –  С.110-119.
  28. Варламов Е.Н. Организация автоматизированных систем мониторинга атмосферного воздуха в зонах влияния промышленных предприятий (на примере Донецкой области) / Варламов Е.Н., Квасов В.А. / Научно-производственный журнал «Экология и промышленность». – Х., УкрГНТЦ «Энергосталь». –  № 1. –  2019. – С.106-110.
  29. Дмитрієва О.О.  Формування поверхневих стічних вод в населених пунктах України, розташованих на евтрофованих водних об'єктах / Дмитрієва О.О., Телюра Н.О., Хоренжая І.В. // Екологічна безпека: проблеми і шляхи вирішення: зб. наук. статей ХІV Міжнародної науково-практичної конференції (м. Харків, 10-14 вересня 2018р.)/УКРНДІЕП.-Х.: ФОП Столярова І.П., 2018 – С.166-170.
  30. Дмитрієва О.О. Впровадження екологічно безпечного водовідведення, як елемент сталого розвитку населених пунктів України / Дмитрієва О.О., Телюра Н.О., Василенко В.П. // Науково-технічний журнал Коммунальное хозяйство городов. 2018. Том 7 № 146. С. 174–179.
  31. Дмитрієва О.О. Аналіз стану рослинності в районі розташування Полтавського гірничо-збагачувального комбінату (ПГЗК) та міста Горішні Плавні / Дмитрієва О.О., Друльова І.В., Колдоба І.В. // Матеріали восьмої Міжнародної наук.-практич. конф. «Рослини та урбанізація» (Дніпро, 5 березня 2019 р.). - Дніпро, 2019. – С.19-21.
  32. Дмитрієва О.О. Впровадження методу вибору технологій екологічно безпечного водовідведення, як елемент сталого розвитку населених пунктів України / Дмитрієва О.О., Телюра Н.О. // Науково-технічний збірник Комунальне господарство міст. Сер.:Технічні науки та архітектура. – 2019. – Вип. 1. №147. – С. 89–93.
  33. Дмитрієва О.О. Умови, що забезпечують організацію проведення моніторингу довкілля в Україні відповідно до вимог директив ЄС / Дмитрієва О.О., Варламов Є.М., Квасов В.А., Палагута О.А., Хоренжая І.В. // Екологічна безпека: проблеми і шляхи вирішення: зб. наук. Статей ХV Міжнародної науково-практичної конференції (м. Харків, 9-13 вересня 2019 р.)/УКРНДІЕП. –ПП «Стиль-Іздат», 2019 – С.51-54
  34. Дмитрієва О.О. Створення інформаційно-аналітичної системи даних моніторингу атмосферного повітря в зонах та агломераціях України / Дмитрієва О.О., Варламов Є.М., Квасов В.А., Палагута О.А. // Екологічна безпека: проблеми і шляхи вирішення: зб. наук. Статей ХV Міжнародної науково-практичної конференції (м. Харків, 9-13 вересня 2019 р.)/УКРНДІЕП. –ПП «Стиль-Іздат», 2019 – С.148-151
  35. Дмитриева Е.А. Реализация международного протокола о реестрах выбросов и переноса загрязнителей в Украине / Дмитриева Е.А., Варламов Е.Н., Квасов В.А., Палагута О.А. // Научно-производственный журнал „Экология и промышленность”, Х., УкрГНТЦ „Энергосталь”, № 3, 2019, с.112-117
  36. Дмитрієва О.О. Концептуальні напрями умов життя населення в зоні евтрофованих водних об’єктів /Дмитрієва О.О., Колдоба І.В., Хоренжая І.В. // Екологічні науки: науково-практич. журнал. Випуск 4(27), 2019. С 134-144.
  37. Варламов Є.М. Підвищення рівня техногенної та екологічної безпеки газотранспортних систем шляхом впровадження автоматизованих систем управління технологічними процесами виробництва та ремонту їх елементів/ Є. М. Варламов , В. Г. Котух , О. В. Ільїнський , К. М. Палєєва // Науково-технічний журнал «Техногенно-екологічна безпека», Національний університет цивільного захисту України, Харків, 8(2/2020), с. 39-47.
  38. Варламов Є.М. Щодо особливостей державного інформаційного обміну під час виникнення надзвичайних екологічних ситуацій / Варламов Є.М. О.В. Ільїнський, В.М. Лобойченко, В.А. Квасов, Ю.В. Захарченко// Комунальне господарство міст, Х., 2020, том 3, випуск 156, с.170-179.
  39. Dmitrieva, O. Тtheoretical and methodological and applied problems of introduction of ecologically safe water usage in settlements in the process of society urbanization / Dmitrieva O., Khorenzhaja I. // Development and implementation of technologies in production. Abstracts of V International Scientific and Practical Conference. Leeuwarden, Netherlands 2021. Pp. 59-60.
  40. Дмитрієва О.О. Підвищення радіаційної безпеки нафтогазових родовищ /Дмитрієва О.О. Гриценко А.В., Вітько В.І., Ткачова О.В. // Екологічна безпека: проблеми і шляхи вирішення: зб. наук. стат. XVII Міжнарод. наук.-практич. конференції (м. Харків, 13-17 вересня 2021р.)/УКРНДІЕП.-ПП «Стиль-Іздат», 2021., С.7-14.
  41. Варламов Є.М. Реконструкція очисних споруд для очищення зливових вод на підприємстві ДП «Антонов» / Варламов Є.М., Бичков С.А., Кирієнко П.Г., Бетін О.В., Мірсултанова Л.Р.// Екологічна безпека та природокористування,  Збірник наукових праць, КНУБА, Випуск 1 (37), К, ТОВ «Видавництво «Юстон»., 2021.   - С 35-44.
  42. Дмитрієва О.О. Використання технологій фіторемедіації для очищення стічних вод населених пунктів, розташованих на евтрофних водних об’єктах /Дмитрієва О.О., Мельнік Л.В., Цапко Н.С., Лознюк З.І. // Екологічна безпека: проблеми і шляхи вирішення: зб. наук. стат. XVIIІ Міжнарод. наук.-практич. конференції (м. Харків, 15-16 вересня 2022р.)/УКРНДІЕП С.148-154.
  43. Дмитрієва О.О. «Цвітіння» ціанобактерій як фактор небезпеки для здоров’я людей /Дмитрієва О.О., Михайлова С.В., Ємельянов С.П., Тиха І.А. // Екологічна безпека: проблеми і шляхи вирішення: зб. наук. стат. XVIIІ Міжнарод. наук.-практич. конференції (м. Харків, 15-16 вересня 2022р.)/УКРНДІЕП С.155-160.
  44. Дмитрієва О.О. Застосування методів ДЗЗ для спостереження за процесами евтрофування поверхневих водних об’єктів /Дмитрієва О.О., Цапко Н.С., Колдоба І.В., Лисов Б.В. // Екологічна безпека: проблеми і шляхи вирішення: зб. наук. стат. XVIIІ Міжнарод. наук.-практич. конференції (м. Харків, 15-16 вересня 2022р.)/УКРНДІЕП С.161-166.
  45. Дмитрієва О.О. Розвиток системи моніторингу за станом атмосферного повітря у м. Харків / Дмитрієва О.О., , Квасов В.А., Палагута О.А. // Екологічна безпека: проблеми і шляхи вирішення: зб. наук. стат. XІХ Міжнарод. наук.-практич. конференції (м. Харків, 14-15 вересня 2023р.)/УКРНДІЕП С.68-73.
  46. Дмитрієва О.О. Пропозиції щодо запобігання пиленню обсохлих відкладів з дна Каховського водосховища / Дмитрієва О.О., Цапко Н.С., Друльова І.В., Ємельянов С.П. // Екологічна безпека: проблеми і шляхи вирішення: зб. наук. стат. XІХ Міжнарод. наук.-практич. конференції (м. Харків, 14-15 вересня 2023р.)/УКРНДІЕП С.180-187.
  47. Дмитрієва О.О. Використання пігментів фітопланктону щодо оцінювання ступеню евтрофування водних об’єктів / Дмитрієва О.О., Цапко Н.С., Мельнік Л.В., Ємельянов С.П. // Екологічні науки : науково-практичний журнал / К.: Видавничий дім «Гельветика», 2023. – № 4(49). – С. 58-63.
  48. Dmitrieva O.O. Environmental monitoring of eutrophication process in water bodies across Ukraine / Dmitrieva O.O., Tsapko N.S., Koldoba I.V., Lysov B.V., Teliura N.O. // Екологічні науки : науково-практичний журнал / К.: Видавничий дім «Гельветика», 2023. – № 3(48). – С. 143-147 

 

Публікації Scopus

  1. Teliura N.O.  Development of the methodological approach to the selection of technologies for environmentally­safe water drainage in populated areas / Teliura N.O. // Eastern-European Journal of Enterprise Technologies. – 2018.  Vol. 6, No. 10 (96). – Р. 55–63.
  2. Dmitrieva, O. Choosing the Phytoremediation Technologies for Cleaning Various Types of Wastewater. / Dmitrieva, O., Khorenzhaja I., Vasylenko V., OsypenkoS., Teliura N., Lomakina O., Melnik L., Koldoba I. // Eastern-European Journal of Enterprise Technologies, vol. 2, no. 10, 2020, pp. 27-37
  3. 30. Dmitrieva O..A. Development of methods formalisation subject technology design of multimedia edition / Vitalina Babenko; Olena Dmitrieva; Vyachslav Bratkevich; Yevhen Hrabovskyi; Oleksandr Al'boschiy // International Journal of Embedded Systems, 2022 Vol.15 No.3, https://www.inderscience.com/info/inarticle.php?artid=124848 – pp.239 – 248. 

 

Співробітництво 

Основні партнери в Україні

  • Міндовкілля України, МОЗ України, МНС України;
  • Державне агентство водних ресурсів України;
  • Державна гідрометеорологічна служба України;
  • Департаменти та управління екології і природних ресурсів в областях;
  • Український інститут досліджень навколишнього середовища і ресурсів, м. Київ;
  • Київський національний університет будівництва і архітектури
  • Інститут телекомунікацій і глобального інформаційного простору НАН України, м.Київ;
  • Київський національний університет ім. Т.Г. Шевченка.
  • Інститут геохімії навколишнього середовища, МНС і НАНУ, м. Київ;
  • Харківський національний університет ім. В.Н. Каразіна;
  • Київський національний університет будівництва і архітектури,
  • Інститут сироватки та вакцин ім. І. І. Мечникова МОЗ України, м. Харків;
  • Харківський національний медичний університет МОЗ України;
  • Міський клініко-імунологічний центр МОЗ України, м. Харків;
  • Інститут проблем кріобіології та кріомедицини НАН України, м. Харків;
  • Харківський національний університет міського господарства ім. О.М. Бекетова.
  • Харківський науково-дослідний інститут медичної радіології (ХНДІМР) МОЗ України;
  • Інститут ґрунтознавства та агрохімії ім. О.Н. Соколовського УААН, м. Харків;
  • Харківське підприємство з виробництва імунологічних та лікарських препаратів (ЗАТ БІОЛІК);
  • Український науково-дослідний інститут лісного господарства та агромеліорації ім. Г.М. Висоцького, м. Харків;
  • ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг»; м. Кривий Ріг;
  • Український науково-дослідний інститут гідрометеорології (УкрНДІГМІ), м. Київ;

Основні закордонні партнери

    • Dr. John Berns – Окружне управління водопостачання ріки Св. Джона, Флорида, США;
    • Robert Kowen – Центр Великих Озер з охорони та безпеки медицини праці та екологічного здоров’я Інституту соціального здоров’я при Іллінойському університеті, США;
    • «Metso Minerals» – залізорудні підприємства Північної Америки;
    • Dr. Rainer Merkwirth («Sachsen Wasser») – Німеччина;
    • компанія VITUKI (Угорщина, м. Будапешт);
    • AS Agriculture journal (Індія);
    • AkzoNobel (Швеція).