14.03.24

(057) 702-15-92

Лабораторія проблем формування та регулювання якості вод

 

Завідувач лабораторії

канд. техн. наук

 Брук Володимир Вікторович

 

Тел.: +38 (057) 702-15-94

E-mail: morlab@ukr.net

 

Загальна характеристика

Лабораторія проблем формування та регулювання якості вод УКРНДІЕП (спочатку Лабораторія гідрофізичних процесів формування якості та заходів з охорони морських вод) була створена в 1985 р. для розв’язання наукових і прикладних задач у галузі гідрофізичних процесів формування якості поверхневих і морських вод, а також для розроблення заходів щодо зменшення негативного впливу джерел забруднення на поверхневі водні об’єкти. На теперішній час у числі співробітників лабораторії 1 доктор технічних наук і 3 кандидати технічних наук.

 

Основні напрями діяльності

  1. Розробка математичних моделей формування якості поверхневих вод, аналітичних геоінформаційних систем (ГІС) екологічного моніторингу поверхневих водних об’єктів.

  2. Розробка і супровід матеріалів на отримання дозвільних документів екологічного характеру для роботи суб’єкта господарювання.
  3. Дослідження еколого-правових проблем екологічної безпеки природокористування. Розробка нормативно-правового забезпечення в галузі нормування відведення зворотних вод у поверхневі водні об’єкти.

  4. Виконання інженерно-екологічної експертизи, включаючи судову експертизу, дотримання вимог природоохоронного законодавства.
  5. Дослідження проблем імплементації вимог екологічного законодавства ЄС в українське водне законодавство.

 

Лабораторія надає наступні послуги:

 Розроблення наступних документів:

- нормативи ПІТНВПВ (поточні індивідуальні технологічні нормативи використання питної води);

- нормативи ГДС забруднюючих речовин для безперервних випусків зворотних вод у водний об'єкт;

- індивідуальні регламенти періодичного скидання зворотних вод у водні об'єкти з технологічних водойм;

- нормативні розрахунки водокористування і водовідведення (обґрунтування потреби у воді) в складі інших документів на отримання Дозволу на спецводокористування;

- правила приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення, включаючи ДК забруднюючих речовин в стічних водах вторинних водокористувачів, що можуть скидатися до системи централізованого водовідведення. 

Надання інформації щодо коефіцієнту, який враховує екологічне значення трьох водних об’єктів (Квдз).

Експертно-консультативна участь в судових інженерно-екологічних експертизах.

 

Основні виконані роботи

Напрям 1. Розробка математичних моделей формування якості поверхневих вод, аналітичних геоінформаційних систем (ГІС) екологічного моніторингу поверхневих водних об’єктів.

У 1992-1993 рр. були виконані науково-дослідні роботи з розробки математичного забезпечення регулювання морського водокористування і контролю стану морського середовища, методології формування просторово-тимчасової структури гідрохімічних спостережень у вогнищах забруднення й у зонах інтенсивного використання вод. Вперше були розроблені аналітичні математичні моделі формування якості води в районі скидання зворотних вод до водойм і морів через зосереджені або розсіюючи випуски.

У 2004 р. була розроблена математична модель формування якості вод Керченської протоки з урахуванням функціонування дамби в районі острова Тузла.

У 2005 р. на замовлення Міністерства охорони навколишнього середовища України лабораторією були розроблені екологічні карти Чорного та Азовського морів.

У 2010 р. на замовлення Республіканського комітету по водогосподарському будівництву та зрошувальному хліборобству АР Крим була розроблена інформаційно-аналітична система прогнозування якості водних ресурсів на прикладі р. Салгир.

У 2010 р. на замовлення управління охорони навколишнього природного середовища у Донецької області була виконана робота по дослідженню причин замулювання узбережжя Азовського моря на території Ялтинської селищної ради (Донецька область).

У 2013 р. на замовлення селищної Ради смт. Ялта Донецької області була виконана робота щодо розробки техніко-економічного обґрунтування (ТЕО) робіт по відновленню рекреаційного використання громадського пляжу смт. Ялта  Донецької області.

У 2016 р. на замовлення ДТЕК БУРШТИНСЬКА ТЕС були виконані роботи з дослідження водосховища-охолоджувача для розрахунку заходів по запобіганню мулових, карбонатних та  біологічних відкладень в конденсаторах турбін ДТЕК БУРШТИНСЬКА ТЕС.

У 2017-2018 рр.  лабораторія брала участь у виконані наступних робіт на замовлення Міністерства екології та природних ресурсів України:

  • розробка ранжованого переліку точкових джерел забруднення та визначення їх впливу на морське середовище на ділянках українського шельфу Чорного і Азовського морів;
  • розроблення геоінформаційної аналітичної системи оцінки стану навколишнього природного середовища України на прикладі північно-східних областей України (Харківська, Полтавська, Сумська і Чернігівська області).

У 2019-2021 рр. на замовлення Міністерства екології та природних ресурсів України у складі системи транскордонного екологічного моніторингу української частини дельти Дунаю була розроблена «Геоінформаційна система екологічного моніторингу української частини дельти Дунаю».

Напрям 2. Розробка і супровід матеріалів на отримання дозвільних документів екологічного характеру для роботи суб’єкта господарювання.

У 2000-2013 рр. лабораторією розроблялися та були затверджені норми ГДС речовин для найбільших джерел забруднення вод Чорного моря: підприємств водопровідно-комунального господарства міст Одеса, Севастополь, Ялта, Алушта, Феодосія, Керч, Євпаторія, Сімферополь, Красноперекопськ, а також для низки промислових і сільськогосподарських підприємств.

У 2014-2018 рр. лабораторією розроблялися та були затверджені норми ГДС речовин для низки підприємств України:

  • ПАТ «АЗОТ» м Черкаси;
  • ПрАТ «СЄВЄРОДОНЕЦЬКЕ ОБ’ЄДНАННЯ АЗОТ» м. Сєвєродонецьк;
  • ВП «ДТЕК ЛУГАНСЬКА ТЕС» ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО»  м. Щастя, Луганська обл.;
  • КП «Чугуїввода», м. Чугуїв;
  • КП «Харківводоканал», м. Харків;
  • ДП «Східний гірничо-збагачувальний комбінат», м.Жовті Води;
  • Філія «Дельта-лоцман» ДП «Адміністрація морських портів України», м. Миколаїв.

У 2017 р. на замовлення ДП НАЕК «Енергоатом» була розроблена Методика виконання статистичної обробки результатів вимірювань з визначення різниці  між вхідними та вихідними концентраціями забруднюючих речовин з водними скидами АЕС в поверхневі водойми.

У 2018 р. на замовлення ПрАТ «Укрводпроект» була виконана робота «Нормативно-правове та методологічне забезпечення розробки розділів регламенту скиду надлишків зворотних вод з ставка-накопичувача у міжвегетаційний період 2018-2019 рр.»; на замовлення ВП ХАЕС була виконана робота за темою «Розрахунок індивідуальних балансових норм водоспоживання (технічна вода) та водовідведення для ВП «Хмельницька AEC».

У 2019-2023 рр. були розроблені та затверджені:

  • ·    нормативи ГДС забруднюючих речовин при скиданні зворотних вод ПрАТ «АЗОТ» м. Черкаси по розсіюючому випуску в річку Дніпро;

  •      індивідуальний регламент на скидання з технологічної водойми (шламо-накопичувача) та нормативи ГДС забруднюючих речовин при періодичному відведенні зворотних вод ПАТ «СУМИХІМПРОМ» у річку Псел згідно з індивідуальним регламентом.

У 2015-2018 рр. на замовлення Міністерства охорони навколишнього середовища України лабораторією були підготовлені проекти наступних нормативних документів:

  1. Правила охорони поверхневих вод України від забруднення і засмічення;
  2. Інструкція про порядок розробки та затвердження регламентів періодичного скидання зворотних вод у водні об'єкти;
  3. Інструкція про порядок розробки та затвердження гранично допустимих скидів (ГДС) речовин у водні об’єкти із  зворотними водами;
  4. Інструкція про порядок видачі дозволів на спеціальне водокористування.

Напрям 3. Дослідження еколого-правових проблем екологічної безпеки природокористування. Розробка нормативно-правового забезпечення в галузі нормування відведення зворотних вод у поверхневі водні об’єкти.

У ході проведених у 1985–1986 рр. досліджень були розроблені Методичні рекомендації з установлення ГДС речовин, що надходять зі стічними водами в прибережні води морів. Розроблені рекомендації були першими в СРСР рекомендаціями з установлення ГДС речовин до прибережних вод морів.

У 1994 р. лабораторією підготовлений розділ «Інструкції про порядок розробки та затвердження гранично допустимих скидів (ГДС) речовин у водні об’єкти із зворотними водами» з розрахунку ГДС нормованих речовин для прибережних зон морів.

У 2002 р. лабораторією розроблене «Методичне керівництво по нормуванню скидів забруднюючих речовин у морське середовище». У 2006 р. на замовлення Мінприроди України лабораторією була розроблена «Інструкція про розроблення гранично допустимих скидів для об’єктів, що здійснюють скид зворотних вод до морів».

У 2015-2018 рр. на замовлення Міністерства лабораторією були підготовлені проекти наступних нормативних документів:

  • Правила охорони поверхневих вод України від забруднення і засмічення;
  • Інструкція про порядок розробки та затвердження регламентів періодичного скидання зворотних вод у водні об'єкти;
  • Інструкція про порядок розробки та затвердження гранично допустимих скидів (ГДС) речовин у водні об’єкти із  зворотними водами.

У 2018-2024 рр. були виконані наступні роботи:

  • Підготовка плану заходів, включаючи економічну оцінку, щодо реалізації Україною зобов'язань, що випливають з ратифікації Нагойсько-Куала-Лумпурського додаткового протоколу про відповідальність та відшкодування до Картахенського протоколу про біобезпеку: звіт про НДР за темою № 51/18 (остаточний). Розділ 4. – № ДР 0118U006151. Х., 2018. – С. 53–144.
  • Еколого-правові роз’яснення на запити Міндовкілля України, інших органів державної влади, правоохоронних органів та природокористувачів (щорічно).
  • Надання інформації щодо коефіцієнту, який враховує екологічне значення трьох водних об’єктів (Квдз), розташованих на земельних ділянках Харківської області (біля 40 об’єктів).
  • Розроблення наукових пропозицій щодо визначення та встановлення зон змішування скидів забруднюючих речовин в масиви поверхневих вод України у відповідності до водного законодавства ЄС, замовлення Міндовкілля України, держ. бюджет, 2020 – 2021 роки.
  • Оновлення методологічних підходів до регулювання гранично допустимого скидання забруднюючих речовин зі зворотними водами промислових і сільськогосподарських підприємств та населених пунктів, замовлення Міндовкілля України, держ. бюджет, 2022 – 2024 роки.

Напрям 4. Виконання інженерно-екологічної експертизи, включаючи судову експертизу, дотримання вимог природоохоронного законодавства.

  • Договір № 673/1/2 від 04.08.17 з ПАТ «Запоріжсталь» на тему:  «Участь фахівця УКРНДІЕП у судовій експертизі по справі № 908/3379/16 Господарського суду Запорізької області за позовом Державної екологічної інспекції у Запорізькій області до відповідача ПАТ «Запоріжсталь» про стягнення шкоди, заподіяної порушеннями природоохоронного законодавства»;
  • Договір № № 82/381 від 13.04.2018 з ПАТ ДТЕК «Західенерго» на тему «Участь фахівця УКРНДІЕП у судовій інженерно-екологічній експертизі у справі № 813/3812/17 Львівського окружного адміністративного суду за позовом ПАТ «ДТЕК ЗАХІДЕНЕРГО» до відповідача Державного агентства водних ресурсів України про визнання протиправними дій, зобов’язання вчинити дії».
  • Висновок судово–екологічної експертизи по справі № 2а-12227/11/1370 Львівського окружного адміністративного суду за позовом ПАТ «ДТЕК “Західенерго”» до Державної екологічної інспекції у Львівській області про визнання неправомірними дій та скасування частково припису. За договором № 868/1.5 від 24.09.2012 з ПАТ „ДТЕК  Західенерго”.
  • Висновок судової експертизи правильності розрахунку розміру збитків, заподіяних державі в результаті порушення ПП «Лора» законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, по справі № 2а-11169/11/0170/23 Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим.
  • Експертно-консультативна участь в судових інженерно-екологічних експертизах «Національного наукового центру «Інститут судових експертиз ім. Засл. проф. М.С. Бокаріуса».

Напрям 5. Дослідження проблем імплементації вимог екологічного законодавства ЄС в українське водне законодавство.

  • Розроблення наукових рекомендацій щодо законодавчого регулювання скидів забруднюючих речовин у водні об’єкти України, адаптованого до права ЄС, та остаточної редакції правил охорони поверхневих вод від забруднення і засмічення. Розроблення наукових рекомендацій щодо законодавчого регулювання скидів забруднюючих речовин у водні об’єкти України, адаптованого до права ЄС. Том 1; звіт про НДР (остаточний) / Харків. УКРНДІЕП : керівн. В.І. Уберман. – № ДР 0118U000520. Х., 2018. – 260 с.
  • Розроблення наукового обґрунтування та пропозицій щодо критеріїв оцінки фізико-хімічного стану та стандартів якості поверхневих вод з метою наближення (апроксимації) водного законодавства України до права ЄС : звіт про НДР (остаточний) / Харків. УКРНДІЕП ; керівн. В.І. Уберман; викон. В. С. Кресін [та ін.]. – № ДР 0117U001484. – Х., 2017. – 265 с.
  • Розроблення змін та доповнень до «Порядку розроблення і затвердження нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин» та «Переліку забруднюючих речовин, скидання яких нормується», затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 11 вересня 1996 р. № 1100 : звіт про НДР (заключний) / Харків. УКРНДІЕП : керівн. В.І. Уберман. – № ДР 0116U006614. Х., 2016. – 160 с.
  • Розроблення наукового обґрунтування змін підходів екологічного оподаткування, змін та доповнень до Податкового кодексу України в частині скидів забруднюючих речовин у водні об’єкти : звіт про НДР (заключний) / Харків. УКРНДІЕП : керівн. В.І. Уберман. – № ДР0116U006613. Х., 2016. – 153 с.
  • Розроблення науково-методичних рекомендацій щодо реалізації екологічної політики із застосуванням методів екологічного обліку та аналізу інтегрованих екологічних показників згідно з міжнародними стандартами : звіт про НДР (заключний). Розділ 1 / Харків. УКРНДІЕП : № ДР0115U004535. Х., 2015. – 155 с. 

Основні публікації

  1. Уберман В.І. Відповідність eкологічному зaконодaвству бaсeйнового peгулювaння скидaння зaбpуднювaльних peчовин. Law. State. Technology, 4, 2023.
  2. Уберман В.І. Пpaвові особливості спільного peгулювaння скидaння зaбpуднювaльних peчовин. Нaуковий вісник УжНУ. Сepія «Пpaво». Випуск 80. 2023.
  3. Уберман В.І. Поняття «зaбpуднeння» у водному зaконодaвстві Укpaїни і ЄС тa вимоги повоєнної eкологічної бeзпeки. Law. State. Technology, 2, 2023.
  4. Уберман В.І. Пpaвові особливості eкосистeмних послуг для peгулювaння скидaння зaбpуднювaльних peчовин в Укpaїні і в ЄС. Вчeні зaписки ТНУ імeні В.І. Вepнaдського. Сepія: юpидичні нaуки. Том 34 (73), №1, 2023.
  5. Уберман В.І. Пpaвові нaпpями й особливості оновлeння укpaїнського peгулювaння скидaння зaбpуднювaльних peчовин. Юpидичний вісник, 2023. №1.
  6. Уберман В.І. Бaсeйновe peгулювaння скидaння зaбpуднювaльних peчовин як інстpумeнт eкологічної бeзпeки. ХV Міжнapоднa нaуково-мeтодичнa конфepeнція EAS «Бeзпeкa людини у сучaсних умовaх». Хapків, Укpaїнa, 2023 p.
  7. Уберман В.І. Legal disagreements in the basin management of the pollutants discharges in Ukraine and the EU. Тeндeнції pозвитку пpaвової освіти тa нaуки Укpaїни в контeксті євpопeйської інтeгpaції. Полонійнa aкaдeмія в Чeнстохові. “Izdevnieciba “Baltija Publishing”. 2023.
  8. Уберман В.І. Comparative peculiarities of the legal concept of "polluting substance" in water legislations of Ukraine and the EU. International scientific conference «Legal science, legislation and law enforcement: traditions and new European approaches» (Wloclawek, the Republic of Poland). Riga, Latvia : «Baltija Publishing», 2023.
  9. Уберман В.І. Compliance with the legislation of the Ukrainian basin-wide regulation of the discharge of pollutants into surface waters. International scientific conference «European potential for the development of legal science, legislation and law enforcement practice». Riga, Latvia : «Baltija Publishing», 2023.
  10.  Уберман В.І. Особливості укpaїнського eколого-пpaвового бaсeйнового peгулювaння скидaння зaбpуднювaльних peчовин. Water Supply and Wastewater Disposal: designing, construction, operation and monitoring. V International Scientific-Technical Conference, 2023, Ukraine, Lviv.
  11. Уберман В.І. Eкологічні особливості і відповідність зaконодaвству «бaсeйнового»  ноpмувaння скидaння зaбpуднювaльних peчовин. Eкологічнa бeзпeкa: пpоблeми і шляхи виpішeння: зб. нaук. стaтeй XІХ Міжнapодної нaуково-пpaктичної конфepeнції (м. Хapків, 14-15 вepeсня 2023 p.) / УКPНДІEП.
  12. Уберман В.І. Ecosystem services for regulating pollutant discharges and their legal features in Ukraine and in the EU. Int. Sci. Con. «Topical issues of modern jurisprudence»:conf. proc. Riga, Latvia: «Baltija Publishing», 2023.
  13.  Уберман В.І. Пpинципи укpaїнського пpaвового peгулювaння скидaння зaбpуднювaльних peчовин тa його aдaптaція до eкологічного зaконодaвствa Євpопeйського Союзу. Aмпapо. Спeцвипуск. Том 2. 2022.
  14. Уберман В.І. Скидaння зaбpуднювaльних peчовин: aдaптaція вітчизняного зaконодaвствa до eкологічного зaконодaвствa ЄС. Вчeні зaписки Тaвpійського нaціонaльного унівepситeту імeні В.І. Вepнaдського. Сepія: Юpидичні нaуки. Том 33 (72) № 2 2022.
  15. Уберман В.І. Пpaвові особливості бaсeйнового peгулювaння скидaння зaбpуднювaльних peчовин у повepхнeві води. Вісник НТУУ «КПІ». Політологія. Соціологія. Пpaво. Вип. 4(56). 2022.
  16.  Уберман В.І. Aдaптaція укpaїнського пpaвового peгулювaння скидaння зaбpуднювaльних peчовин до eкологічного зaконодaвствa ЄС. Нaуковий вісник Ужгоpодського нaціонaльного унівepситeту. Сepія «Пpaво». Вип. 71. 2022.
  17. Уберман В.І. Поpівняльні особливості євpопeйського тa укpaїнського пpaвових мeхaнізмів peгулювaння скидaння зaбpуднювaльних peчовин. Нaуковий вісник Ужгоpодського нaціонaльного унівepситeту. Сepія «Пpaво». Вип. 72. Чaстинa 2. 2022.
  18. Уберман В.І. Eколого-пpaвові пpинципи і тeндeнції укpaїнського peгулювaння скидaння зaбpуднювaльних peчовин. Eкологічнe пpaво. Випуск 1-4, 2021.
  19.  Уберман В.І. Бaзові eлeмeнти стpуктуpи пpaвових мeхaнізмів peгулювaння скидaння зaбpуднювaльних peчовин у водному зaконодaвстві ЄС тa Укpaїни. Eкологічнe пpaво. Вип. 1-4, 2021.
  20. Проскурнін О.А., Цапко Н.С., Василенко С.Л. Аналіз впливу скидання стічних вод у водоймище на екологічний стан водоприймача з позиції можливого його евтрофування. Екологічна безпека та технології захисту довкілля. 2023. №4. С. 28-35.
  21. Проскурнін О.А., Бєлоконь К.В., Дем’янова О.О., Цапко Н.С. Використання методу статистичних випробувань (Монте-Карло) для оцінки рівня екологічної безпеки скидання стічних вод: колективна монографія "Водопостачання і водовідведення: проектування, будівництво, експлуатація, моніторинг». Київ: Яроченко Я.В., 2023. С. 40–53.
  22. Baikalov Y., Dzhygyrey I., Bendiuh V.,  Proskurnin O., Berezenko.K.,  Boichenko S., Kryuchkov A.,  Serhiienko M., .Danilin O., Kutniashenko O. Improvement of quarry and slagheap reclamation technology. Eastern-European Journal of Enterprise Technologiesthis link is disabled, 2022, 4 (10-118), pp. 38–50.
  23. Rybalova O., Malovanyy M., Bondarenko О., Proskurnin O., Belokon K., Korobkova H. Method of Assessing the Potential Risk to the Health of the Population During Recreational Water Withdrawal. Journal of Ecological Engineering, 2022, 23(5), pp. 81–91.
  24. Проскурнін О.А., Божко Т.В., Жук В.М., Комариста Б.М., Бендюг В.І. Доцільність врахування комплексних показників якості природної води при нормуванні скидань забруднюючих речовин із зворотними водами у водні об'єкти. Науковий вісник будівництва. 2022. № 2. С.79-84.
  25. Цитлишвили Е.А., Проскурнін О.А. Забезпечення екологічної безпеки скидання стічних вод підприємств харчової промисловості. Науковий вісник будівництва. 2019. № 2. С.311-317.
  26. Брук В.В., Лисенко М.В. Врахування ризику здоров'ю населення від забруднення довкілля при розрахунках індексу людського розвитку // III International scientific and practical conference SCIENTIFIC COMMUNITY: INTERDISCIPLINARY RESEARCH. March 16-18. 2021. Hamburg. Germany. Scientific publication center “Interconf”. №45. P.435-439. https://ojs.ukrlogos.in.ua/index.php/interconf/article/view/10337
  27. A. Vasenko, V. Brook, Yu. Svyrydov, H. Milanich. GIS-assisted revealing of spatio-temporal dynamics in phycological indices of the Dunable river delta // Eastern – European journal of  enterprise technologies 6/10(108) 2020р С. 6-13. Doi:10.15587/1729-4061.2020.219556
  28. Васенко О.Г., Брук В.В., Свиридов Ю.В. Геоінформаційна модель якості води в системі екологічного моніторингу дельти Дунаю // Екологічна безпека: проблеми і шляхи вирішення: зб. наук. статей XVI Міжнародної науково-практичної конференції (м. Харків,11—15 вересня 2020 р.) / УКРНДІЕП. – Х.: Райдер, 2020. С.36-40.
  29. Брук В.В., Заболоцька В.В. пропозиції щодо віднесення масиву поверхневих вод до одного з класів хімічного стану // Екологічна безпека: проблеми і шляхи вирішення: зб. наук. статей XVI Міжнародної науково-практичної конференції (м. Харків,11—15 вересня 2020 р.) / УКРНДІЕП. – Х.: Райдер, 2020. С.46-62.
  30. Васенко О. Г., Брук В.В., Цитлишвілі Є.А., Свиридов Ю.В. Оцінка впливу точкових джерел забруднення на якість води української частини дельти Дунаю // Вісник Хмельницького національного університету. Серія: Технічні науки. 2020, №1 (281). С.39-44.
  31. Васенко О. Г., Брук В.В., Карлюк А. А., Свиридов Ю.В. Прогнозування якості води в річках Дунай та Сіверський донець за допомогою геоінформаційних технологій // World Science. 11(51). Warsaw: RS Global Sp. z O.O. Vol.1, November 2019. P.45-49.
  32. V.Brook, S. Kovalenko. Improvement of periodic distribution of water resources routine considering the assimilative capacity of a recipient river // Scientific and technical journal «Technogenic and Ecological Safety». – 2019. – № 5(1/2019). – pp. 38 – 46. –  DOI: 10.5281/zenodo.2592250.
  33. Брук В.В., Клочко Т.О., Гичка Ю.А. Оцінка впливу стічних вод комбінату «Азовсталь» на якість морських вод. Екологія і промисловість. №1. 2019. С.23-27.

Співробітництво

 

Основні партнери в Україні

·       Український центр екології моря, м. Одеса;

·       

ПрАТ «Укрводпроект», м. Харків;

·       

ПрАТ «АЗОТ» м. Черкаси;

·       

ПАТ «СУМИХІМПРОМ», м. Суми:

·       

АТ «НАЕК «Енергоатом», м. Київ.