14.03.24

(057) 702-15-92

Лабораторія природоохоронних заходів в агропромисловому і паливно-енергетичному комплексах

 

Завідувач лабораторії

Юрченко Анатолій Іванович

 

Тел.: +38 (057) 702-15-79

E-mail:  urchenko.niiep@gmail.com

 

Загальна характеристика

Лабораторія природоохоронних заходів в агропромисловому та паливно-енергетичному комплексах УКРНДІЕП створена в 1971 р. для розв’язання науково-технічних задач у галузі захисту навколишнього природного середовища від забруднення  агрохімікатами і нафтогазопродуктами при виробництві і переробці. Співробітники лабораторії виконали більше 300 науково-дослідних робіт, розроблено 5 нормативних документів, отримано 11 авторських свідоцтв на винаходи та патенти на корисну модель.

Співробітники лабораторії беруть участь у вітчизняних та міжнародних наукових конференціях, опубліковано більше 400 наукових праць у вітчизняних і закордонних виданнях, в тому числі у фахових виданнях МОН України, у виданнях, які зареєстровані у базі SCOPUS та інших науковометричних базах.

Основні напрямки діяльності

  1. Вивчення основних закономірностей формування якості поверхневого і дренажного стоку із сільгоспугідь і поводження агрохімікатів у навколишньому  природному середовищі.

  2. Розробка природоохоронних заходів у агропромисловому і паливно-енергетичному комплексах.

  3. Оцінка впливу на навколишнє природне середовище (ОВД) підприємств різних галузей народного господарства.

  4. Моніторинг об’єктів довкілля щодо вмісту пестицидів у районі розташування складів пестицидів та розробка природоохоронних рекомендацій.

Основні виконані роботи

Напрямок 1. Вивчення основних закономірностей формування якості поверхневого і дренажного стоку із сільгоспугідь і поводження агрохімікатів у навколишньому природному середовищі

Проведено багаторічні комплексні дослідження в різних кліматичних зонах України. У ході  міжнародних та українських експедицій співробітниками лабораторії проведені натурні дослідження вмісту пестицидів у воді, донних відкладах водних об’єктів басейну р. Дніпро та р. Сіверський Донець на території України. У результаті виконання цих робіт розроблено методичні посібники щодо визначення виносу пестицидів і добрив при  богарному і зрошуваному землеробстві, що дозволяє знижувати винос забруднюючих домішок у навколишнє природне середовище за рахунок впровадження природоохоронних заходів для регіонів. Проводяться моніторингові дослідження якості дренажних вод зрошувальних систем півдня України до заток Чорного та Азовського морів.

Напрямок 2. Розробка природоохоронних заходів в агропромисловому і паливно-енергетичному комплексах

Виконані НДР дозволили розробити технологічні й агротехнічні прийоми зрошення з використанням агрохімікатів і дотриманням екологічних вимог. Крім того, розроблено спеціальні споруди для очищення і знешкодження пестицидів у поверхневому і дренажному стоці із сільгоспугідь. Такі споруди використовуються на великих зрошувальних системах півдня України.

Використовуючи багаторічний досвід виконання робіт у різних регіонах України, лабораторія розробляє рекомендації з нормування скидань забруднюючих речовин у навколишнє природне середовище, виконує роботи з розрахунку ГДС для зрошувальних систем  Півдня України.

Лабораторія в складі Аналітичного центру УКРНДІЕП атестована на визначення якості поверхневих, ґрунтових вод та ґрунтів (свідоцтво про відповідність вимірювань ДСТУ ISO 10012-2005 від  19 липня  2021 р. № 01-0077/2021).

Лабораторія розробляє і проводить атестацію методик для визначення пестицидів у поверхневих водах, донних відкладах і ґрунтах.

Напрямок 3. Оцінка впливу на природне середовище (ОВД) підприємств різних галузей народного господарства

За цим напрямом в останні роки було виконано низку робіт з аналізу впливу діючих підприємств нафтогазопромислів на навколишнє природне середовище з проведенням державної екологічної експертизи. Натурні дослідження проведені на газоконденсатних родовищах.

Проведені дослідження щодо впливу на навколишнє природне середовище низки підприємств переробної промисловості.

Проведена комплексна оцінка впливу та підвищення екологічної безпеки скидання стічних вод із водойм-накопичувачів.

При цьому вперше теоретично обґрунтовано системний підхід до підвищення екологічної безпеки регульованого скидання  високомінералізованих шахтних вод із водойм-накопичувачів до поверхневих водних об’єктів шляхом експертно-аналітичного визначення  пріоритетних короткострокових та довгострокових заходів на основі розробленої процедури  комплексного багатофакторного оцінювання впливів скидання на якість води.

Удосконалено підхід до опрацювання результатів післяпроектного моніторингу якості води поверхневих водних об’єктів за рахунок включення даних багаторічних спостережень у статистичну обробку з використанням критеріїв Фішера та Стьюдента та виділенням критичних для забезпечення потреб водокористування періодів гідрологічного режиму річки.

Практичне значення проведених НДР полягає в підвищенні екологічної безпеки впровадження  заходів регульованого скидання  промислових стічних вод із водойм-накопичувачів із урахуванням виділених критичних для забезпечення  потреб водокористування періодів гідрологічного режиму річки.

За результатами цих досліджень розроблено «Рекомендації щодо змісту матеріалів впливів діючих об’єктів на навколишнє природне середовище (ОВД). Правила проведення робіт». та розроблені методичні засади підготовки звіту з оцінки впливу на довкілля  діючих підприємств.

Напрямок 4. Моніторинг об’єктів довкілля щодо вмісту пестицидів у районі розташування складів пестицидів та розробка природоохоронних рекомендацій

Проведено обстеження земельних ділянок колишніх складів зберігання непридатних до застосування пестицидів та визначено ступінь забруднення ґрунтів, поверхневих та підземних вод у Харківській, Полтавській і Херсонській областях. За результатами моніторингу пестицидів у об’єктах довкілля розроблено природоохоронні рекомендації щодо рекультивації земельних ділянок колишніх складів зберігання непридатних пестицидів для конкретних об’єктів.

Запропоновані методичні підходи до оцінки забруднення грунтів в умовах ведення бойових дій.

Основні публікації лабораторії

  1. Рекомендації щодо змісту матеріалів впливів діючих об’єктів на навколишнє середовище (ОВД). Правила проведення робіт / УкрНДІЕП. – Харків, 2005. – 21 с.
  2. Кресин В. С., Еременко Е. В., Захарченко Н. И., Юрченко А. И. Динамика поступления соединений фосфора в украинские прибрежные воды Черного моря и комплекс водоохранных мероприятий // Екологія довкілля та безпека життєдіяльності. – Киiв: «Основа», 2008. – № 5. – С. 28–33.
  3. Юрченко А. И. Пути предотвращения загрязнения пестицидами водных объектов в районах рисосеяния / Пути решения проблем при выращивании риса в агроэкосистемах умеренного климата: сб. научн. трудов Международной научной конференции (г. Скадовск, 4–8 августа 2008 г.) / Институт риса УААН. – Скадовск, 2008. – С. 80–84.
  4. Юрченко А. И. Пути управления техногенной безопасностью рисосеющих регионов / Сучасні інформаційні технології управління екологічною безпекою, природокористуванням, заходами в надзвичайних ситуаціях: зб. наук. праць VIII Міжнародної науково-практичної конференції (7–11 вересня 2009 р.). – Київ–Харків–АР Крим, 2009. – С. 333–341.
  5. Юрченко А. И. Нормирование водоотведения с рисовых оросительных систем Херсонской области как водоохранный фактор / Екологічна безпека: проблеми і шляхи вирішення: зб. наук. статей V Міжнародної науково-практичної конференції (м. Алушта, АР Крим, 7–11 вересня 2009 р.). У 2-х т. / УкрНДІЕП. – Х.: «Райдер», 2009. – Т. 1. – С. 328–333.
  6. Бреславець А. І., Юрченко А. І. Техногенно забруднені ґрунти та шляхи їх поліпшення / Проблеми охорони навколишнього природного середовища та екологічної безпеки: зб. наук. праць / УкрНДІЕП. – Х.: «Райдер», 2009. – Вип. XXXI. – С. 189–201.
  7. Дудченко В. В., Корнбергер В. Г., Юрченко А. І. Оптимізація водокористування при вирощуванні рису в Україні / Екологічна безпека: проблеми і шляхи вирішення: зб. наук. статей VI Міжнародної науково-практичної конференції (м. Харків, 6–10 вересня 2010 р.). У 2-х т. / УкрНДІЕП. Х: «Райдер», 2010. – Т. 1. – C. 296–300.
  8. Юрченко А. И. Разработка природоохранных мероприятий, предотвращающих загрязнение природных вод пестицидами в рисосеющих регионах / Екологічна безпека: проблеми і шляхи вирішення: зб. наук. статей VII Міжнародної науково-практичної конференції (м. Алушта, АР Крим, 12–16 вересня 2011 р.). У 2-х т. / УкрНДІЕП. – Х: «Райдер», 2011. – Т. 1. – C. 95–99.
  9. Юрченко А. І., Величко Г. М., Полозенцева В. О., Кононов Д. П. Визначення ступеню забруднення ґрунтів в районі розташування складів непридатних до використання пестицидів у Харківській області / Екологічна безпека: проблеми і шляхи вирішення: зб. наук. статей VII Міжнародної науково-практичної конференції (м. Алушта, АР Крим, 12–16 вересня 2011 р.). У 2-х т. / УкрНДІЕП. – Х: «Райдер», 2011. – Т. 1. – C. 100–112.
  10. Юрченко А. І., Величко Г. М., Полозенцева В. О., Асін В. І. Оцінка забруднення навколишнього середовища в районі розташування полігонів твердих побутових відходів / Екологічна безпека: проблеми і шляхи вирішення: зб. наук. статей VIII Міжнародної науково-практичної конференції. У 2-х т. / УкрНДІЕП. – Х.: «Райдер», 2012. – Т. 1. – С. 82–89.
  11. Юрченко А. И. Разработка мероприятий по предотвращению загрязнения коллекторно-дренажных вод рисовых оросительных систем с использованием закономерностей процессов сорбции гербицидов почвогрунтами / Екологічна безпека: проблеми і шляхи вирішення: зб. наук. статей VIII Міжнародної науково-практичної конференції. У 2-х т. / УкрНДІЕП. – Х.: «Райдер», 2012. – Т. 2. – С. 152–153.
  12. Юрченко А. И. Формирование качества водных объектов с учетом влияния стока с сельхозугодий / Сучасні інформаційні технології управління екологічною безпекою, природокористуванням, заходами в надзвичайних ситуаціях: зб. наук. праць XI Міжнародної науково-практичної конференції (16–21 вересня 2012 р.). – Київ–Харків–АР Крим, 2012. – С. 190–195.
  13. Юрченко А. І., Асін В. І., Величко Г. М., Гутовець Т. В., Полозенцева В. О. Визначення ступеню забруднення ґрунтів в районі розташування колишніх складів непридатних до застосування пестицидів в Полтавській області Повідомлення 1. Оржицький район / Екологічна безпека: проблеми і шляхи вирішення: зб. наук. статей Х Міжнародної науково-практичної конференції / УкрНДІЕП. – Х.: «Райдер», 2014. – С. 167–176.
  14. Юрченко А. І., Асін В. І., Величко Г. М., Гутовець Т. В., Полозенцева В. О. Забруднення об’єктів довкілля в районі колишніх місць складування непридатних до застосування пестицидів в Харківській області / Екологічна безпека: проблеми і шляхи вирішення: зб. наук. статей Х Міжнародної науково-практичної конференції / УкрНДІЕП. – Х.: «Райдер», 2014. – С. 200–210.
  15. Юрченко А. І., Асін В. І., Полозенцева В. О. Забруднення водних об’єктів в басейні р. Сіверський Донець в умовах ведення сільськогосподарської діяльності / Екологічна безпека: проблеми і шляхи вирішення: зб. наук. статей Х Міжнародної науково-практичної конференції / УкрНДІЕП. – Х.: «Райдер», 2014. – С. 211–218.
  16. Юрченко А. І., Полозенцева В. О., Асін В. І., Величко Г. М., Гутовець Т. В. Оцінка забруднення пестицидами водних об’єктів в басейні р. Сіверський Донець в межах Харківської області / Екологічна безпека: проблеми і шляхи вирішення: зб. наук. статей Х Міжнародної науково-практичної конференції / УкрНДІЕП. – Х.: «Райдер», 2014. – С. 219–223.
  17. Юрченко А. І., Полозенцева В. О., Асін В. І. та ін. Моніторинг дифузних джерел забруднення водних об’єктів в басейні р. Сіверський Донець в межах Харківської області / Досягнення та перспективи розвитку водогосподарської галузі: до 100-річчя від дня народження Гаркуші М. А. – першого міністра меліорації і водного господарства України: матеріали Міжнародної науково-практичної конференції (м. Київ, 11–12 вересня 2014 р.) / ДІУЕВР. – Київ, 2014. – С. 56–59.
  18. Юрченко А. І., Бреславець А. І., Полозенцева В. О. Загальна характеристика ґрунтів та земельних ресурсів України / Інтегральні та комплексні оцінки стану навколишнього природного середовища: монографія / О. Г. Васенко, О. В. Рибалова, С. Р. Артем’єв, Н. С. Горбань, Г. В. Коробкова, В. О. Полозенцева, О. В. Козловська, А. О. Мацак, А. А. Савічев. – Х: НУГЗУ, 2015. – С. 127–168.
  19. Юрченко А. І., Бреславець А. І., Полозенцева В. О. Аналіз впливу антропогенного тиску на стан ґрунтів / Інтегральні та комплексні оцінки стану навколишнього природного середовища: монографія / О. Г. Васенко, О. В. Рибалова, С. Р. Артем’єв, Н. С. Горбань, Г. В. Коробкова, В. О. Полозенцева, О. В. Козловська, А. О. Мацак, А. А. Савічев. – Х: НУГЗУ, 2015. – С. 278–306.
  20. Юрченко А. І., Асін В. І., Величко Г. М., Полозенцева В. О. Забруднення об’єктів довкілля в районі колишніх місць складування непридатних до застосування пестицидів в Харківській області. Повідомлення 1. Методичні підходи та основні об’єкти досліджень / Екологічна безпека: проблеми і шляхи вирішення: зб. наук. статей ХІ Міжнародної науково-практичної конференції (м. Харків, 7–11 вересня 2015 р.) / УКРНДІЕП. – Х.: «Райдер», 2015. – С. 209–215.
  21. Катков М. В., Тимощенко Ю. И., Юрченко А. И. Аппроксимация уровня загрязнения почв вокруг бывших складов непригодных к использованию пестицидов Харьковской области // Экология и промышленность. – Х.: ГП УкрНТЦ «Энергосталь». – 2016. – № 4. – С. 38– 45.
  22. Васенко О. Г., Асін В. І., Юрченко А. І., Полозенцева В. О. Сучасний стан якості води басейну р. Дніпро / Екологічна безпека: проблеми і шляхи вирішення: зб. наук. статей ХІІ Міжнародної науково-практичної конференції (м. Харків, 5–9 вересня 2016 р.) / УКРНДІЕП. – Х.: «Райдер», 2016. – С. 30–36.
  23. Величко Г. М., Юрченко А. І. Оцінка якості води басейну річки Сіверський Донець за вмістом специфічних забруднюючих речовин / Екологічна безпека: проблеми і шляхи вирішення: зб. наук. статей ХІІ Міжнародної науково-практичної конференції (м. Харків, 5–9 вересня 2016 р.) / УКРНДІЕП. – Х.: «Райдер», 2016. – С. 56–61.
  24. Левковський Д. С., Юрченко А. І. Особливості накопичення важких металів в овочевій продукції в умовах застосування різних видів добрив / Екологічна безпека: проблеми і шляхи вирішення: зб. наук. статей ХІІ Міжнародної науково-практичної конференції (м. Харків, 5–9 вересня 2016 р.) / УКРНДІЕП. – Х.: «Райдер», 2016. – С. 153–158.
  25. Полозенцева В. А., Юрченко А. И. Критериальная оценка и выбор оптимальных методов очистки грунтов от пестицидов для применения на территории бывших складов ХСЗР / Екологічна безпека: проблеми і шляхи вирішення: зб. наук. статей ХІІ Міжнародної науково-практичної конференції (м. Харків, 5–9 вересня 2016 р.) / УКРНДІЕП. – Х.: «Райдер», 2016. – С. 195–200.
  26. Проскурнин О. А., Юрченко А. И. Прогнозирование содержания соединений азота в водотоке с учетом последовательной трансформации и природных фоновых концентраций веществ / Екологічна безпека: проблеми і шляхи вирішення: зб. наук. статей ХІІ Міжнародної науково-практичної конференції (м. Харків, 5–9 вересня 2016 р.) / УКРНДІЕП. – Х.: «Райдер», 2016. – С. 205–208.
  27. Юрченко А. І. Вплив дифузних джерел забруднення на якість води поверхневих водних об’єктів / Екологічна безпека: проблеми і шляхи вирішення: зб. наук. статей ХІІ Міжнародної науково-практичної конференції (м. Харків, 5–9 вересня 2016 р.) / УКРНДІЕП. – Х.: «Райдер», 2016. – С. 231–235.
  28. Юрченко А. І. Рекомендації щодо запобігання та усунення негативного впливу дифузних джерел на водні об’єкти / Екологічна безпека: проблеми і шляхи вирішення: зб. наук. статей ХІІ Міжнародної науково-практичної конференції (м. Харків, 5–9 вересня 2016 р.) / УКРНДІЕП. – Х.: «Райдер», 2016. – С. 236–239.
  29. Юрченко А. І. Особливості нормування водовідведення з рисових зрошувальних систем / Екологічна безпека: проблеми і шляхи вирішення: зб. наук. статей ХІІ Міжнародної науково-практичної конференції (м. Харків, 5–9 вересня 2016 р.) / УКРНДІЕП. – Х.: «Райдер», 2016. – С. 240–245.
  30. Юрченко А. І. Заходи щодо підвищення ступеню екологічної безпеки рисових зрошувальних систем / Проблеми охорони навколишнього природного середовища та екологічної безпеки: зб. наук. праць / УКРНДІЕП; ХНУ імені В. Н. Каразіна.  – Х.: «Райдер», 2016. – Вип. XXXVIII. – С. 133–142.
  31. Проскурнин   О.  А.    Юрченко  А.  И.,  Березенко  Е.  С.  Расчет допустимых сбросов возвратных вод в водные объекты с использованием балльной системы нормирования качества поверхностных вод // Науковий вісник будівництва: зб. наук. праць / Харк. нац. техн. ун-т буд-ва та архіт. – Х.: ПФ «Михайлов», 2017. – Т. 88, № 2. – С. 239–243.
  32. Анищенко Л. Я., В. А. Полозенцева В. А. Комплексная оценка воздействия действующих накопителей шахтных вод на качество водных объектов (на примере р. Самара) // Науковий вісник будівництва: зб. наук. праць / Харк. нац. техн. ун-т буд-ва та архіт. – Х.: ПФ «Михайлов», 2017. – Т. 89, № 3. – С. 181–184.  
  33. Юрченко А. І. Прогнозування забруднення гербіцидами зворотних вод рисових зрошувальних систем // Науковий вісник будівництва: зб. наук. праць / Харк. нац. техн. ун-т буд-ва та архіт. – Х.: ПФ «Михайлов», 2017. – Т. 90, № 4. – С. 197–203.
  34. Юрченко А. І., Величко Г. М. Кисневий режим поверхневих вод басейну річки Сіверський Донець / Екологічна безпека: сучасні проблеми та пропозиції: зб. наук. праць Всеукраїнської науково-практичної конференції (м. Харків, 21 квітня 2017 р.) / ГО «Регіонал. центр наук.-техніч. розвитку», Харків. держ. наук. б-ка ім. В. Г. Короленка. – Київ: «Інтерсервіс», 2017. – Т. 1. – С. 8–13.
  35. Proskurnin О., Berezenko К., Kyrpychova I., Honcharenko У., Jurchenko А. Improvement of the model of transformation of nitrogen-containing substances in water body for the solution of nature management problem. ЕURЕКА: Life Sciences. 2017. № 3 (9). Р. 50–56.
  36. Величко Г. М., Юрченко А. І. Методи знезараження ґрунтів забруднених пестицидами в районі розташування складів непридатних до використання пестицидів / Екологічна безпека: проблеми і шляхи вирішення: зб. наук. статей ХІІІ Міжнародної науково-практичної конференції (м. Харків, 11–15 вересня 2017 р.) / УКРНДІЕП. – Х.: «Райдер», 2017. – С. 65–73.
  37. Кресин В. С., Брук В. В., Юрченко А. И. Алгоритм оценки влияния точечных источников загрязнения на морскую среду на участках шельфа Черного моря / Екологічна безпека: проблеми і шляхи вирішення: зб. наук. статей ХІІІ Міжнародної науково-практичної конференції (м. Харків, 11–15 вересня 2017 р.) / УКРНДІЕП. – Х.: «Райдер», 2017. – С. 256–262.
  38. Полозенцева В. А. К вопросу влияния накопителей шахтных вод на минерализацию воды р. Самара / Екологічна безпека: проблеми і шляхи вирішення: зб. наук. статей ХІІІ Міжнародної науково-практичної конференції (м. Харків, 11–15 вересня 2017 р.) / УКРНДІЕП. – Х.: «Райдер», 2017. – С. 333–338.
  39. Юрченко А. І. Міграція гербіцидів з рисових чеків до колекторно-дренажної мережі / Екологічна безпека: проблеми і шляхи вирішення: зб. наук. статей ХІІІ Міжнародної науково-практичної конференції (м. Харків, 11–15 вересня 2017 р.) / УКРНДІЕП. – Х.: «Райдер», 2017. – С. 432–437.
  40. Юрченко А. І. Підвищення екологічної безпеки рисових зрошувальних систем шляхом впровадження природоохоронних заходів / Екологічна безпека: проблеми і шляхи вирішення: зб. наук. статей ХІІІ Міжнародної науково-практичної конференції (м. Харків, 11–15 вересня 2017 р.) / УКРНДІЕП. – Х.: «Райдер», 2017. – С. 438–443.
  41. Юрченко А. І. Управління екологічною безпекою в регіонах рисосіяння / Проблеми екологічної безпеки: зб. тез доповідей XV Міжнародної науково-технічної конференції (м. Кременчук, 11–13 жовтня 2017 р.) / КрНУ. – Кременчук: ПП Щербатих О. В., 2017. – С. 78.
  42. Юрченко А. І. Запобігання забрудненню водних об’єктів засобами захисту рослин в регіонах рисосіяння / Збірник матеріалів звітної науково-практичної конференції Луганського національного аграрного університету (м. Харків, 20–23 лютого 2018 р.) / ЛНАУ. – Харків: «Стильна типографія», 2018. – С. 248–251.
  43. Патент на корисну модель № 126761 Україна. Спосіб ліквідації забруднених ґрунтових компонентів хлорорганічними пестицидами / Катков М. В., Ніконенко Н. В., Юрченко А. І. – u 2017  11861; заявл. 04.12.2017; опубл. 10.07.2018, Бюл. № 13.
  44. Аніщенко Л. Я., Пісня Л. А., Свердлов Б. С., Полозенцева В. О., Бондаренко І. В. Методичні засади підготовки звіту з оцінки впливу на довкілля діючих підприємств / Екологічна безпека: проблеми і шляхи вирішення: зб. наук. статей ХІV Міжнародної науково-практичної конференції (м. Харків, 10–14 вересня 2018 р.) / УКРНДІЕП. – Х.: ФОП Столярова І. П., 2018. – С. 16–20.
  45. Юрченко А. І. Застосування протифільтраційних заходів для підвищення екологічної безпеки рисових зрошувальних систем / Екологічна безпека: проблеми і шляхи вирішення: зб. наук. статей ХІV Міжнародної науково-практичної конференції (м. Харків, 10–14 вересня 2018 р.) / УКРНДІЕП. – Х.: ФОП Столярова І. П., 2018. – С. 368–373.
  46. Юрченко А. І., Величко Г. М. Непридатні пестициди: стан зберігання та проблеми поводження / Екологічна безпека: проблеми і шляхи вирішення: зб. наук. статей ХІV Міжнародної науково-практичної конференції (м. Харків, 10–14 вересня 2018 р.) / УКРНДІЕП. – Х.: ФОП Столярова І. П., 2018. – С. 374–379.
  47. Гриценко А. В., Варламов Є. М., Васенко О. Г., Калініченко О. О., Квасов В. А., Климов О. В., Маркіна Н. К., Юрченко А. І. Оцінка впливу армянсько-перекопського промислового вузла на довкілля південної частини Херсонської області / Проблеми охорони навколишнього природного середовища та екологічної безпеки: зб. наук. праць / УКРНДІЕП; ХНУ імені В. Н. Каразіна. – Х.: ПП «Стиль-Іздат», 2018. – Вип. 40. – С. 3–24.
  48. Катков М. В., Юрченко А. І., Никоненко Н. В. Новая технология разрушения хлорорганических пестицидов (ХОП), находящихся в грунтовых компонентах с целью прекращения их миграции и ускоренного возврата в хозяйственный оборот загрязненных земель / Проблеми екологічної безпеки: зб. матеріалів XVI Міжнародної науково-технічної конференції (м. Кременчук, 4–6 жовтня 2018 р.) / КрНУ. – Кременчук: ПП Щербатих О. В., 2018. – С. 45.
  49. Юрченко А. І. Використання розрахункових методів оцінки виносу пестицидів для підвищення екологічної безпеки рисових зрошувальних систем / Проблеми екологічної безпеки: зб. матеріалів XVI Міжнародної науково-технічної конференції (м. Кременчук, 4–6 жовтня 2018 р.) / КрНУ. – Кременчук: ПП Щербатих О. В., 2018. – С. 98.
  50. Катков М. В., Юрченко А. І., Буланова А. А. Визначення об’ємної конфігурації забруднення ґрунтових компонентів точковим джерелом хлорорганічних пестицидів / Комунальне господарство міст: наук.-техн. зб. Серія «Технічні науки та архітектура» / ХНУМГ. – Х.: ФОП Азамаєв В. Р., 2019. – Вип. 1 (147). – С. 101–105.
  51. Катков М. В., Юрченко А. І., Буланова А. А.  Визначення об’ємної конфігурації забруднення ґрунтових компонентів лінійним джерелом хлорорганічних пестицидів / Комунальне господарство міст: наук.-техн. зб. Серія «Технічні науки та архітектура» / ХНУМГ. – Х.: ФОП Азамаєв В. Р, 2019. – Вип. 1 (147). – С. 106–111.
  52. Юрченко А. І. Рисові зрошувальні системи: шляхи підвищення екологічної безпеки / Екологічна безпека: сучасні проблеми та пропозиції: зб. наук. праць наукового круглого столу та II Всеукраїнської науково-практичної конференції (м. Харків, 29 квітня 2019 р.). – Х.: «Монограф», 2019. – С. 3–9.
  53. Аніщенко Л. Я., Полозенцева В. А., Свердлов Б. С. Комплексна оцінка впливів діючих водойм-накопичувачів на довкілля // Вісник Кременчуцького національного університету імені М. Остроградського. – Кременчук: КрНУ, 2019. – Вип. 5 (118). – С. 65–74.
  54. Аніщенко Л. Я., Полозенцева В. О., Свердлов Б. С., Винокуров М. О. Оцінка впливу регульованого скидання високомінералізованих шахтних вод Кривбасу на господарське використання  р. Інгулець // Інженерія природокористування. –Х.: Харк. нац. техн. ун-т сіл. госп-ва, 2019. – № 4 (14). – С. 91 – 102.
  55. Юрченко А. І. Принципові підходи до створення екологічно безпечних рисових зрошувальних систем /  Екологічна безпека: проблеми і шляхи вирішення: зб. наук. статей XV Міжнародної науково-практичної конференції (м. Харків, 9–13 вересня 2019 р.) / УКРНДІЕП. – Х.: ПП «Стиль-Іздат», 2019. – С. 303–307.
  56. Юрченко А. І., Полозенцева В. О., Брук В. В., Величко Г. М., Асін В. І. Інвентаризація точкових джерел забруднення та їх ранжування за ступенем впливу на водну екосистему Азовського моря / Проблеми охорони навколишнього природного середовища та екологічної безпеки: зб. наук. праць / УКРНДІЕП; ХНУ імені В. Н. Каразіна. – Х.: ПП «Стиль-Іздат», 2019. – Вип. 41. – С. 256–275.
  57. Катков М. В., Юрченко А. І., Пономаренко Е. Г., Буланова А. А. Об’ємна конфігурація забруднення ґрунтів хлорорганічними пестицидами та новий спосіб ремедіації земель / Проблеми екологічної безпеки: матеріали XVII Міжнародної науково-технічної конференції (м. Круменчук, 2–4 жовтня, 2019 р.) / КрНУ. – Кременчук: ПП Щербатих О. В., 2019. – С. 18– 21.
  58. Патент на корисну модель № 139385 Україна. Спосіб прискореного визначення забруднення ґрунту хлорорганічними пестицидами лінійним джерелом забруднення / Катков М. В., Буланова А. А., Юрченко А. І., Пастернак В. П., Петрук Р. В. – № u 2019 02649; заявл. 18.03.2019; опубл. 10.01.2020, Бюл. № 1.
  59. Патент на корисну модель № 139979 Україна. Спосіб визначення забруднення ґрунту хлорорганічними пестицидами точковим джерелом забруднення / Катков М. В., Буланова А. А., Юрченко А. І., Пастернак В. П., Петрук Р. В. – № u 2019 02646; заявл. 18.03.2019; опубл. 10.02.2020, Бюл. № 3.
  60. Величко Г. М., Юрченко А. І. Проблеми поводження з непридатними пестицидами на регіональному рівні / Екологічна безпека: проблеми і шляхи вирішення: зб. наук. статей XVІ Міжнародної науково-практичної конференції (м. Харків, 14–18 вересня 2020 р.) / УКРНДІЕП. – Х.: ПП «Стиль-Іздат», 2020. – С. 104–109.
  61. Юрченко А. І., Полозенцева В. О., Величко Г. М., Асін В. І. Специфіка рисових зрошувальних систем як точкового джерела забруднення шельфу Чорного та Азовського морів / Екологічна безпека: проблеми і шляхи вирішення: зб. наук. статей XVІ Міжнародної науково-практичної конференції (м. Харків, 14–18 вересня 2020 р.) / УКРНДІЕП. – Х.: ПП «Стиль-Іздат», 2020. – С. 280–286.
  62. Katkov M., Yurchenko A., Ponomarenko I., Malovany M., Tymchuk I. Innovative Bioremediation Technology of Lands Polluted with Chlororganic Pesticides. Ecologia Balcanica. 2020. Vol. 12 (2). P. 21–30. (SCOPUS) [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://journals.indexcopernicus.com/api/file/viewByFileId/1135711
  63. Полозенцева В. О. Комплексна оцінка впливу та підвищення екологічної безпеки скидання стічних вод із водойм-накопичувачів: дис. … канд. техн. наук: 21.06.01 «Екологічна безпека». – Харків, 2021. – 257 с.
  64. Аніщенко Л. Я., Пісня Л. А., Полозенцева В. О., Свердлов Б. С. Комплексна порівняльна багатофакторна оцінка пріоритетності заходів щодо підвищення екологічної безпеки поводження з високомінералізованими шахтними водами на прикладі шахтних вод ставка-накопичувача у б. Свистунова / Екологічна безпека: проблеми і шляхи вирішення: зб. наук. статей XVІІ Міжнародної науково-практичної конференції (м. Харків, 13–17 вересня 2021 р.) / УКРНДІЕП. – Х.: ПП «Стиль-Іздат», 2021. – С. 21–25.
  65. Величко Г. М., Юрченко А. І. Тенденції розвитку сільського господарства в Україні та його екологізація / Екологічна безпека: проблеми і шляхи вирішення: зб. наук. статей XVІІ Міжнародної науково-практичної конференції (м. Харків, 13–17 вересня 2021 р.) / УКРНДІЕП. – Х.: ПП «Стиль-Іздат», 2021. – С. 75–84.
  66. Юрченко А. І., Полозенцева В. О., Величко Г. М., Асін В. І. Проблеми оцінки надходження біогенних елементів та пестицидів з дифузних джерел сільськогосподарського призначення до водних об’єктів / Екологічна безпека: проблеми і шляхи вирішення: зб. наук. статей XVІІ Міжнародної науково-практичної конференції (м. Харків, 13–17 вересня 2021 р.) / УКРНДІЕП. – Х.: ПП «Стиль-Іздат», 2021. – С. 232–238.
  67. Полозенцева В. О., Юрченко А. І. Щодо впливу бойових дій на стан ґрунтів Донецької області / Екологічна безпека: проблеми і шляхи вирішення: зб. наук. статей XVІІІ Міжнародної науково-практичної конференції (м. Харків, 15–16 вересня 2022 р.) / УКРНДІЕП. – Харків, 2022. – С. 246–252. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.niiep.kharkov.ua/sites/default/files/konfer2022.pdf
  68. Величко Г. М., Юрченко А. І. Сучасний стан земель Луганської області та процеси їх деградації / Проблеми охорони навколишнього природного середовища та екологічної безпеки: зб. наук. праць / УКРНДІЕП; ХНУ імені В. Н. Каразіна. – Х.: ПП «Стиль-Іздат», 2022. – Вип. 44. – С. 53–68.
  69. Юрченко А. І. Щодо впливу стоку сільськогосподарських угідь на якість води поверхневих водних об’єктів / Екологічна безпека: проблеми і шляхи вирішення: зб. наук. статей XІХ Міжнародної науково-практичної конференції (м. Харків, 14–15 вересня 2023 р.) / УКРНДІЕП. – Харків, 2023. – С. 395–401. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.niiep.kharkov.ua/sites/default/files/konfer2023.pdf
  70. Полозенцева В. О., Юрченко А. І. Щодо впливу бойових дій на стан ґрунтів Донецької області / Наукові орієнтири: теорія та практика досліджень: матеріали II Міжнародної наукової конференції (м. Суми, 3 листопада 2023 р.) / Міжнародний центр наукових досліджень. – Вінниця: ТОВ «УКРЛОГОС Груп», 2023. – С. 111–116. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://archive.mcnd.org.ua/index.php/conference-proceeding/issue/view/03.11.2023/43           URL: https://doi.org/10.36074/mcnd-03.11.2023
  71. Юрченко А. І. Методичні рекомендації щодо прогнозування надходження біогенних речовин та пестицидів з дифузних джерел сільськогосподарського походження до водних об’єктів / Інновації та науковий  потенціал  світу: матеріали  III  Міжнародної  наукової  конференції (м. Хмельницький, 10 листопада 2023 р.) / Міжнародний центр наукових досліджень. – Вінниця: ТОВ «УКРЛОГОС Груп», 2023. – С. 145–151. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://archive.mcnd.org.ua/index.php/conference-proceeding/issue/view/10.11.2023/44     URL: https://doi.org/10.36074/mcnd-10.11.2023
  72. Юрченко А. І., Величко Г. М. Основні підходи щодо оцінки надходження агрохімікатів із сільськогосподарських угідь до поверхневих водних об’єктів / Розвиток наукової думки постіндустріального суспільства: сучасний дискурс: матеріали IV Міжнародної наукової конференції (м. Івано-Франківськ, 17 листопада 2023 р.) / Міжнародний центр наукових досліджень. – Вінниця: ТОВ «УКРЛОГОС Груп», 2023. – С. 136–141. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://archive.mcnd.org.ua/index.php/conference-proceeding/issue/view/17.11.2023/45     URL: https://doi.org/10.36074/mcnd-17.11.2023
  73. Юрченко А. І. Рекомендації щодо впровадження сучасних заходів захисту Чорного та Азовського морів від забруднення дренажними водами рисових зрошувальних систем / Scientific review of the actual events, achievements and problems: collection of scientific papers «SCIENTIA» with Proceedings of the I International Scientific and Theoretical Conference, December 1, 2023. Berlin, Federal Republic of Germany: International Center of Scientific Research. P. 151–156. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://previous.scientia.report/index.php/archive/issue/view/01.12.2023 URL:https://doi.org/10.36074/scientia-01.12.2023    

Співробітництво

Основні партнери в Україні

    • Харківський  національний  університет ім. В.Н. Каразіна, м. Харків;
    • Інститут рису НААН України, м. Херсон;
    • Херсонський державний аграрний Університет, м. Херсон
    • Інститут зрошуваного землеробства, м. Херсон;
    • Національний науковий центр  «Інститут ґрунтознавства й агрохімії»,  м. Харків.
    • Інститут метрології, м. Харків;

Основні закордонні партнери

Протягом декількох років лабораторія брала участь у виконанні низки проектів з міжнародного співробітництва з Німеччиною, Францією, Болгарією, Канадою, США. Дослідження на експериментальному полігоні проводилися за участі американських фахівців. Результати спільних досліджень використані в агропромисловому комплексі України й опубліковані у вітчизняних і закордонних виданнях.