|
Завідувач лабораторії Маркіна Надія Кузьмівна
Тел./факс: +38 (057) 702-15-89 E-mail: ekohydro@ukr.net |
До складу лабораторії входить:
Сектор оцінювання екологічного стану територій
Загальна характеристика
Лабораторія екологічної гідрогеології є одним зі структурних підрозділів УкрНДІЕП, створена 1971 р. для розв'язання задач з екології підземних і пов'язаних з ними поверхневих вод в областях інтенсивного антропогенного впливу, а також для розроблення способів інженерного захисту і реабілітації водоносних горизонтів. Співробітники лабораторії в період з 1971 р. по 2019 р. виконали понад 400 науково-дослідних робіт з різних аспектів природоохоронних проблем, пов'язаних з вивченням режиму й експлуатації підземних вод, розробили нові способи охорони й відновлення водоносних горизонтів та поверхневих вод від забруднення та виснаження, інструкції й методичні посібники з питань забезпечення охорони гідролітосфери.
Співробітники лабораторії за останні 16 років взяли участь у 36 конференціях, за цей же час опубліковано більше 85 робіт з різних проблем у сфері охорони підземних та взаємопов'язаних з ними поверхневих вод від антропогенного впливу.
Основні напрямки діяльності
1. Регіональний і локальний моніторинг якості підземних вод і розробка заходів щодо їхнього захисту від забруднення.
2. Наукова організація моніторингу якості підземних і взаємопов'язаних з ними поверхневих вод «під ключ»:
- обґрунтування схеми розміщення спостережних пунктів (свердловин, водних постів);
- буріння й облаштування спостережних свердловин, облаштування спостережних постів;
- проведення спостережень, польових і лабораторних робіт, прогнозних розрахунків, передача матеріалів замовникові у вигляді звітів про НДР.
3. Прогнозування стану підземних та поверхневих вод в умовах антропогенного впливу, у тому числі при при будівництві та закритті шахт, спорудженні глибоких кар'єрів гірничодобувних підприємств.
4. Розробка проектно-кошторисної документації дренажних систем різного призначення.
5. Виконання екологічної експертизи проектів (на замовлення територіальних Держуправлінь).
6. Виконання робіт з паспортизації різних техногенних об'єктів (полігонів твердих побутових відходів, смітників, гідротехнічних споруд з визначенням об'ємів вільної ємності накопичувачів, шахтних і рудних породних відвалів та ін.).
7. Розробка екологічних програм, комплексних природоохоронних заходів, оцінка впливу на навколишнє середовище (ОВНС).
8. Виконання наукових досліджень і розробка проектно-кошторисної документації щодо поховання твердих радіоактивних, токсичних і побутових відходів.
9. Проведення комплексу наукових досліджень, організація і проведення моніторингу у зв'язку із забрудненням підземних і поверхневих вод нафтою та нафтопродуктами. Розробка і впровадження заходів та проектів щодо ліквідації наслідків цього виду забруднення підземних вод.
10. Розробка проектів демінералізації шахтних і кар'єрних вод з використанням маловідходних нанотехнологій та ін.
11. Розробка нормативно-методичного забезпечення у сфері захисту підземних вод від забруднення й виснаження.
12. Розробка та обґрунтування умов оптимізації природокористування в місцях сумісного впливу сусідніх господарських об’єктів.
13. Проведення інженерно-екологічних вишукувань в складі проектів будівництва об'єктів гірничовидобувної, нафтопереробної, транспортної і інш.промисловості.
Основні виконані роботи (2002-2019 рр.)
Дослідження впливу промислових об'єктів, токсичних і радіоактивних відходів на якість підземних, поверхневих і дренажних вод. Розробка заходів і проектів, спрямованих на поліпшення стану підземних вод, у тому числі проектів водозабезпечення і водовідведення
- Науково-дослідні й проектно-дослідницькі роботи для вибору, обґрунтування й проектування заходів щодо захисту підземних вод у зоні розміщення об'єктів Кременчуцького нафтопереробного заводу (КНПЗ), 1998-2019 рр.
- Обстеження полігона поховання відходів вуглевидобутку з техногенно посиленою природною радіоактивністю на шахті «Пролетарська» Луганської області й коригування проекту поховання, 2008 р.
- Розробка робочої документації укриття радіоактивних відходів на об'єктах закритої шахти «Пролетарська» ГХК «Луганськвугілля», 2003 р.
- Паспортизація техногенних об'єктів вуглевидобутку – 58 породних відвалів Луганської області, 2003 р.
- Наукове обстеження ставка-відстійника в складі очисних споруд механічного очищення й знезаражування шахтних вод, визначення вільної ємності споруд шахти «Рассвет».
- Коригування проекту зон санітарної охорони водозабору господарсько-питного водопостачання на Ісаківському водосховищі в Луганській області, 2009 р.
- Розроблення й впровадження технологічних прийомів організації системи водовідведення на період будівництва та експлуатації об'єктів гірничодобувних комплексів у складі проекту «Організація будівництва шахти «Любельська №1-2», конструкцій і споруджень для захисту поверхневих і підземних вод від забруднення шахтними та дренажними водами» 2011-2012 рр.
- Розроблення наукових основ та порядку дослідження й оцінки забруднених технічними відходами територій, 2002-2012 рр.
- Організація та проведення локального моніторингу в районі проходження Бутинського каналу в умовах його використання як водоприймача шахтних вод у період будівництва стволів шахти «Любельська №1-2», 2010-2013 рр.
- Контроль ефективності й коригування водоохоронних заходів на проммайданчику Кременчуцького нафтопереробного заводу (КНПЗ) і на території, що безпосередньо прилягає до проммайданчика, 1998-2013 рр.
- Узагальнення оцінок впливу ставка-випарника ПАТ «Укртатнафта» та діючих і проектованих підприємств Комсомольсько-Кременчуцького промислового району на навколишнє природне середовище, 2013 р.
- . Проведення локального моніторингу якості підземних вод у зоні розміщення ставка-випарника КНПЗ з оцінкою ефективності водоохоронних заходів, реалізованих Кременчуцьким НПЗ.
- Моніторинг покинутих артезіанських свердловин в Харківській області, які потребують ліквідаційного тампонажу, 2011 р.
- Підготовка й аналіз даних для підготовки компанією «І-АР-ЕМЮРЕЙМА ЛІМІТЕД» попередньої оцінки екологічних і соціальних ризиків для проекту видобутку нетрадиційного газу на ліцензійному блоці Юзівської ділянки, 2012 р.
Прогнозування стану підземних вод в умовах антропогенного впливу при закритті малорентабельних та будівництві й експлуатації нових шахт, при спорудженні кар'єрів гірничозбагачувальних підприємств. Математичне моделювання гідрогеологічних процесів (гідродинамічних та масопереносу)
- Розробка регіональної математичної моделі району впливу на підземні води Кременчуцького нафтопереробного заводу.
- Прогноз розвитку гідрогеологічних умов в зоні разміщення ставка-випарника Кременчуцького нафтопереробного заводу у зв'язку с планованим будівництвом Біланівського і Єристовського ГЗКів і розробка заходів щодо мінімізації впливу ставка-випарника на кар'єри і кар'єрів – на ставок-випарник, 2012 р.
- Оцінка кількісних показників водопритоку у сформованих гірничо-геологічних умовах шахт, що закриваються, з метою визначення методичного підходу до гідрогеологічного прогнозу для вирішення питань будівництва водовідливних комплексів.
- Створення регіональної математичної моделі району впливу на підземні води Кременчуцького нафтопереробного заводу, 2002 р.
- Оцінка та обґрунтування екологічного прийнятних рішень з охорони водного середовища в умовах проходження стволів шахти «Любельська №1-2» та розроблення проекту ГДС каналу «Бутинський».
- Розробка ОВНС до проекту бетонозмішувальної установки СБ-145-12.
- Розробка заходів щодо усунення перевищень ГДК забруднюючих речовин у шахтних водах ОДО «Лафарж Гіпс».
- Розробка ОВНС до проекту «Поверхнево-технологічний комплекс переробки та складування вугілля ТОВ «Шахта «Садова».
- Оцінка впливу на навколишнє середовище збагачувальної установки для мокрого збагачення вугільної маси в м. Антрацит ТОВ «Агрофірма «Ясенівська», 2010 р.
- Оцінка впливу на навколишнє середовище робочого проекту «Укриття радіоактивних відходів в шламонакопичувачі шахти «Пролетарська» Луганської області, 2014 р.
- «Визначення фізико-хімічного складу відходів шламових вод, що утворюються при очищенні котлів парових і виконання розрахунку класу небезпеки даного виду промислових відходів», 2014 р.
- «Оцінка масштабів забруднення підземних вод в результаті виробничої діяльності ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг», 2014 р.
- «Вивчення взаємного гідромеханічного впливу ставка-випарника ПАТ «Укртатнафта» та об’єктів ТОВ «Біланівський ГЗК» при будівництві та експлуатації Біланівського ГЗК», 2015р.
- «Оцінка передбачуваних впливів проектованих кар'єрів по розробці вогнетривких глин ПАТ" Часівоярський вогнетривкий комбінат на інфраструктуру центральної частини міста Часів Яр», 2016 р.
- Проект будівництва шахти "Любельська" №1-2 Львівсько-Волинського кам’яновугільного басейну України (коригування) «Оцінка впливу на навколишнє середовище (ОВНС) до проекту «Будівництво шахти „Любельська” № 1-2 Львівсько-Волинського кам’яновугільного басейну України» (коригування), 2016 р.
- «Дослідження транскордонних впливів господарської діяльності на стан поверхневих та підземних вод на території України (на прикладі Шацьких озер)», 2016 р.
- «Дослідження транскордонних впливів господарської діяльності на стан поверхневих та підземних вод на території України (на прикладі транскордонної річки Західний Буг)», 2017 р.
- «Оцінка і прогноз якості дренажних вод, які акумулюються в відвідному каналі в умовах їх скидання в канал «Бутинський» з порід, що будуть накопичуватися у породному відвалі», 2017 р.
- «Послуга з підготовки експертного висновку щодо визначення коефіцієнтів фільтрації що екрануючих порід, в днищі полігону твердих відходів і їх надійності для підтримки екологічного стану підземних вод», 2018 р.
- «Захист водних об’єктів від високомінералізованих шахтних, кар’єрних та стічних вод на базі інноваційних технологій їх переробки», 2018 р.
- «Оцінка впливу на підземні джерела «Золотий колодязь» та водні об’єкти, які розташовані поблизу кар’єрів вогнетривких глин які належать ПрАТ «Дружківське рудоуправління», та їх вплив на гідрогеологічну обстановку в районі в цілому», 2018-2019рр.
- «Оцінка впливу на підземні джерела «Золотий колодязь» та водні об’єкти, які розташовані поблизу кар’єрів вогнетривких глин які належать ПрАТ «Огнеупорнеруд», та їх вплив на гідрогеологічну обстановку в районі в цілому», 2018-2019рр.
- «Оцінка впливу на підземні джерела «Золотий колодязь» та водні об’єкти, які розташовані поблизу кар’єрів вогнетривких глин які належать ПрАТ «ВЕСКО», та їх вплив на гідрогеологічну обстановку в районі в цілому», 2018-2019рр.
Розробка нормативно-методичного забезпечення у сфері захисту підземних вод від забруднення і виснаження
- Розробка інженерних методів забезпечення захисту природних вод у зонах впливу об'єктів хімічної, гірничодобувної та інших галузей промисловості.
- Розробка методів та визначення і обґрунтування шляхів утилізації шахтних і дренажних вод та твердих відходів гірничодобувної промисловості. Інженерні методи очищення шахтних вод (розробка технології демінералізації шахтних вод).
- Концепція поліпшення екологічного стану гірничодобувних регіонів України (в співробітництві з НАН України).
- Визначення та обґрунтування складу і змісту «Оцінки впливу на навколишнє середовище (ОВНС)» і методики визначення вартості розділів ОВНС при розробці проектів ліквідації вугільних підприємств на підставі фактичного досвіду закриття шахт.
- Розробка керівного галузевого нормативного документа, що регламентує порядок проведення моніторингу геологічного середовища в ліквідаційний період на шахтах, що закриваються.
Основні публікації
- Михайленко В.Т. Комплексная система деминерализации карьерных и шахтных вод / Михайленко В.Т., Бабаев М.В., Хиневич А.Е. // Экологическая безопасность: проблемы и пути решения : IV Междунар научно-практ. конф. (г. Алушта, 2008 г.) : сб. науч. ст. : в 2-х т. – Х. : Райдер, 2008. – Т. 2. – С. 387-392.
- Бабаев М.В. Пути решения экологических проблем, связанных с реструктуризацией горнодобывающей промышленности / Бабаев М.В., Кузьмин В.В. // Проблеми охорони навколишнього природного середовища та екологічної безпеки : зб. наук. праць / УкрНДІЕП. – Х. : УкрНДІЕП, 2000. – С. 62-70.
- Бабаев М.В. Опыт применения геофизических методов для оперативного контроля состояния сооружаемой противофильтрационной завесы / Бабаев М.В., Маркина Я.С. // Проблеми охорони навколишнього природного середовища та екологічної безпеки : зб. наук. праць / УкрНДІЕП. – Х. : УкрНДІЕП, 2000. – С. 154-160.
- Бабаев М.В. Изменение техногенной нагрузки на отдельные компоненты окружающей среды после закрытия шахт Луганской области / Бабаев М.В., Бондарева Е.С., Маркина Я.С., Маркина Н.К., Мойсеенко В.Н // Проблеми охорони навколишнього природного середовища та екологічної безпеки : зб. наук. праць / УкрНДІЕП. – Х. : УкрНДІЕП, 2004. – С. 244-259.
- Бабаев М.В. Влияние «мокрой» консервации шахт на гидролитосферу в горнодобывающих регионах Луганской области / Бабаев М.В., Сидельник О.С. // Проблеми охорони навколишнього природного середовища та екологічної безпеки : зб. наук. праць / УкрНДІЕП. – Х. : Райдер, 2007. – С. 332-337.
- Пути и методы ликвидации скоплений жидких нефтепродуктов в подземной гидросфере / Гриценко А.В., Бабаев М.В., Карагодин Г.В., Солодовников Ю.С., Беседин Н.В. // Проблеми охорони навколишнього природного середовища та екологічної безпеки : зб. наук. праць / УкрНДІЕП. – Х. : Райдер, 2010. – С. 121-136.
- Инженерная защита и санация территорий, загрязненных жидкими нефтепродуктами, – опыт многолетних работ / Бабаев М.В., Маркина Я.С., Карагодин Г.В., Солодовников Ю.С., Беседин Н.В. // Проблеми охорони навколишнього природного середовища та екологічної безпеки : зб. наук. праць / УкрНДІЕП. – Х. : Райдер, 2006. – С. 93-105.
- Бабаев М.В. Оценка современного состояния и тенденция изменения ресурсов питьевых подземных вод бассейна р. Днепр и возможности использования лучевых водозаборов / Бабаев М.В., Васенко А.Г., Кузьмин В.В. // Захист довкілля від техногенного впливу : зб. наук. праць. – Кременчук, 1997.
- Изменение техногенной нагрузки на отдельные компоненты окружающей среды после закрытия шахт Луганской области / Бабаев М.В., Бондарева Е.С., Маркина Н.К., Маркина Я.С., Яроха Я.В., Моисеенко В.Н. // Проблеми охорони навколишнього природного середовища та екологічної безпеки : зб. наук. праць / УкрНДІЕП. – Х. : Райдер, 2004. – С. 15.
- Маркина Н.К. Особенности исследования воздействия закрытия шахт на водозаборы Луганской области / Маркина Н.К, Маркина Я.С., Яроха Я.В. // Современные технологии управления экологической и информационной безопасностью территорий : IV Междунар. научно-практ. конф. (Киев – Харьков – Крым, 2005 г.). – Харьков, 2005. – С. 2.
- Бабаев М.В. Воздействие закрытия шахт в угледобывающем регионе Луганской области на экологию рек / Бабаев М.В., Маркина Н.К., Маркина Я.С., Яроха Я.В. // Экологическая безопасность: проблемы и пути решения : II Междунар. научно-практ. конф. (г. Алушта, 2006 г.). – Х. : Райдер, 2006. – С. 8.
- Маркина Я.С. Обоснование критериев и выделение зон экологического риска в районе воздействия объектов Кременчугского НПЗ / Маркина Я.С // Сб. ст. ХГУ. – Харьков: ХГУ, 2002. – С. 4.
- Маркина Я.С. Оценка природоохранной деятельности КНПЗ на основе динамики восстановления качества природных вод и изменения экологического ущерба подземным водам / Маркина Я.С. // Оцінка техногенного впливу на довкілля. Нові технології очистки промвикидів, зворотних вод, переробки відходів : зб. ст. – Кременчук, 2003. – С. 4.
- Маркина Я.С. Переориентация стратегии экологического мониторинга в связи с реализацией единой управляющей водоохранной системы / Маркина Я.С., Маркина Н.К,. Беседин Н.В. // Захист довкілля : зб. ст. – Кременчук, 2002. – С. 3.
- Маркина Я.С. Влияние Кременчугского нефтеперерабатывающего завода и пруда-испарителя на подземные воды региона / Маркина Я.С., Решетов И.К. // Вестник ХНУ : Геология, География, Екология. – 2002. – № 563. – С.260-265.
- Маркина Я.С. Картографирование уязвимости подземных вод при закрытии шахт Луганской области / Маркина Я.С. // Інформаційні технології управління екологічною безпекою, ресурсами та заходами у надзвичайних ситуаціях : мат-ли Міжнар. конф. (м. Київ, 2002 р.). – К., 2002. – С. 4.
- Маркина Я.С. Обоснование критериев и выделение участков экологического риска в зоне воздействия объектов Кременчугского НПЗ / Маркина Я.С. // Вестник НТУ ХПИ : сб. ст. по мат-лам Междунар. конф. «MicroCad – 2003» ( г. Харьков , 2003 г.). – Харьков : НТУ ХПИ, 2003. – С. 5.
- Маркина Я.С. Восстановление качества подземных вод в зоне воздействия нефтеперерабатывающих предприятий при реализации водоохранных мероприятий технологического характера / Маркина Я.С. // Вестник НТУ ХПИ : сб. ст.– Харьков : НТУ ХПИ, 2003. – С. 6.
- Бондарева Е.С. Особенности изменения состояния отдельных компонентов природной среды Луганской области в условиях постликвидационного периода закрытия шахт / Бондарева Е.С., Бабаев М.В., Мойсеенко В.Н // Оцінка впливу об’єктів господарської діяльності на навколишнє середовище. Безпека навколишнього природного середовища: Міжнар. наук.-практ. конф. (м. Ялта, 2004 р.) : зб. наук. праць / УкрГІІНТІЗ. – Ялта, 2004. – С. 7.
- Бабаев М.В. Оценка изменения гидрогеологических условий после закрытия шахт стахановского региона по данным мониторинга / Бабаев М.В., Ермаков В.Н., Маркина Я.С. // Горная геология, геомеханика, маркшейдерия : сб. науч. докл. – Донецк, МакНИМИ, 2004. – С. 6.
- Маркина Я.С. Использование данных мониторинга качества подземных вод для решения водоохранных задач в зоне воздействия нефтеперерабатывающих предприятий / Маркина Я.С. // Захист довкілля від антропогенного навантаження : зб. ст. – Кременчук, 2004. – С. 5.
- Маркіна Я.С.Шляхи утилізації відходів (розкривних порід) кар’єрного видобування корисних копалин / Маркіна Я.С., Яроха Я.В., Доценко О.О., Гординський С.В. // Екологічна безпека: проблеми і шляхи вирішення : ІV Міжнар. наук.-практ. конф. : зб. наук. ст. у 2-х т. / УкрНДІЕП. – Х. : Райдер, 2008.
- Маркіна Н.К.Особливості вивчення та контролю компонентів природного середовища в районі розташування значних гірничо-видобувних об’єктів / Н.К. Маркіна., М.В. Бабаєв, Я.С. Маркіна, І.А. Рижикова, О.О. Доценко, Я.В.Яроха // Екологічна безпека: проблеми і шляхи вирішення : V Міжнар. наук.-практ. конф. : зб. наук. ст. у 2-х т. / УкрНДІЕП. – Х. : Райдер, 2009.
- Маркина Н.К. Оценка возможности захоронения шахтных вод шахты «Любельская» в глубокие непродуктивные водоносные горизонты Львовско-Волынского каменноугольного бассейна / Маркина Н.К., Маркина Я.С., Удалов И.В., Яроха Я.В., Доценко О.О. // В сб. научн. тр. по тематике НТУ ХПИ–УкрНИИЭП. – Харьков, б. и., 2008. – С. 8.
- Маркина, Н.К. Программа комплексного мониторинга в условиях отведения шахтных вод по мелиоративному каналу в реку Рата (приток реки Западный Буг) [Текст] / Н.К. Маркина, М.В.Бабаев, Е.А.Доценко // Екологічна безпека: проблеми і шляхи вирішення: матеріали Х Міжнародної наук.-практ. конф.: (7-8 вересня 2014 р, Харків): зб. наук. статей. – Харків, УКРНДІЕП, 2014. – С. 164-172.
- Dotsenko E.A. Impactsofshalegasandshaleoilextractionontheenvironmentandonhumanhealth / E.A. Dotsenko,Voronovа E.M. // Интеграционные процессы и инновационные технологии. Collection of Scientific Works «Integration processes and innovative technologies» (іноземними мовами): збірник матеріалів Міжнарод. наук.-практ. конф. студентів і молодих учених вищих технічних навчальних закладів іноземними мовами (англійська, німецька, французька) (11-12 квітня 2014 р., Харків). – Харків, ХНАДУ, 2014. - С.81-88.
- Маркина Н.К.Программа комплексного мониторинга в условиях отведения шахтных вод по мелиоративному каналу в реку Рата (приток реки Западный Буг) / Н.К.Маркина, М.В.Бабаев, Е.А.Доценко// Екологічна безпека: проблеми і шляхи вирішення: матеріали Х Міжнародної наук.-практ. конф.: (7-8 вересня 2014 р, Харків): зб. наук. статей. – Харків, УКРНДІЕП, 2014. – С. 164-172.
- Маркина Н.К. Экологическое обоснование корректировки системы отведения шахтной воды на период проходки стволов шахты «Любельская» №1-2 Львовско-Волынского угольного бассейна / Н.К.Маркина, Е.А.Доценко, М.В.Бабаев // Проблемы охраны окружающей природной среды и экологической безопасности: сбр. науч. тр. / УКРНИИЭП. – Харьков: Райдер, 2015. – Вип. XXXVІІ. – С. 143-152.
- Доценко Е.А. Разработка рекомендаций по утилизации горных пород – отходов угледобычи шахты «Любельская» № 1-2 и определение путей их использования / Доценко Е.А., Бабаев М.В., Маркина Н.К. // Екологія людини: зб. наук. праць IX науково-пізнавальна конференція, (1 грудня 2015 р.). – Житомир, Житомирський національний агроекологічний університет, 2015. – С. 249-257. Екологія людини: Збірник матеріалів ІХ-ої науково-теоретичної конференції 1 грудня 2015 року, м. Житомир - Житомир: Видавництво Експертного центру Укрекобіокон, 2015 – 132 с.
- Доценко Е.А. Оптимальные варианты корректировки системы отведения шахтной воды на период проходки стволов угледобывающей шахты «Любельская» №1-2 / Е.А. Доценко // Актуальные научные исследования в современном мире: сб. науч. тр. VII Международной научно-практической интернет-конференции, ГВУЗ «Переяслав-Хмельницкий государственный педагогический университет имени Григория Сковороды» (23-24 ноября 2015г.). – Переяслав-Хмельницкий: Научное общество «iScience», 2015. – Вып. 7, ч.6. - С. 61-66.
- Доценко О.О. Екологічно безпечна технологія очистки шахтних вод шахти «Любельська» № 1-2 / О.О. Доценко, М.В. Бабаєв // Збірник наукових праць. Тематичний випуск «Хімія, хімічна технологія та екологія» (ISSN 2079-0821)– Харків: НТУ “ХПІ”. – 2016. – № 23. – С. 77–85.
- Доценко О.О. Переваги застосування технології очищення шахтних вод методом зворотного осмосу / О.О. Доценко // Інноваційні шляхи вирішення актуальних проблем базових галузей, екології, енерго- та ресурсозбереження: матеріали XXIV Міжнародної науково-практичної конференції та виставки-ярмарки «КАЗАНТИП-ЕКО-2016», (червень 2016 р., Харків): зб. наук. праць. – Харків, ДП «УкрНТЦ «Енергосталь», 2016. – С. 132-136.
- Доценко Е.А. Повышение экологической безопасности отведения шахтных вод во Львовско-Волынском угольном бассейне / Е.А. Доценко, Н.К.Маркина, М.В.Бабаев, // Международный журнал «Технологічний аудит та резерви виробництва». (ISSN 2226-3780) (Scopus, IndexCopernicusUlrich'sPeriodicalsDirectory). № 6 (32). – 2016.
- Бабаєв М.В. Наукове обґрунтування комплексу захисних заходів для природних вод у районі розташування вуглевидобувної шахти «Любельська» №1-2 Волино - Подільського вугільного басейну / Бабаєв М.В., Доценко О.О. // Инновационные пути модернизации базовых отраслей промышленности, энерго- и ресурсосбережение, охрана окружающей природной среды: материалы V Международной научно-практической конференции молодых ученых и специалистов в области проектирования предприятий горно-металлургического комплекса, энерго - и ресурсосбережения, защиты окружающей природной среды: сб. науч. тр. (23-24 марта 2016 г). - Харьков ГП «УкрНТЦ «Энергосталь», 2016.
- Доценко О.О. Комплексна оцінка якості води річки Рата в районі будівництва та експлуатації шахти «Любельська» № 1-2 в рамках реалізації програми екологічного моніторингу / О.О. Доценко // Екологічна безпека: проблеми і шляхи вирішення: матеріали XII Міжнародної наук.-практ. конф.: (5-9 вересня 2016 р., Харків): зб. наук. статей. – Харків, УКРНДІЕП, 2016.
- Маркіна Н.К. Особливості організації та проведення моніторингу підземних та поверхневих вод у районі розташування вуглевидобувної шахти «Любельська» № 1-2 Волино-Подільського вугільного басейну / Н.К. Маркіна, О.О. Дмитрієва, М.В. Бабаєв, О.О. Доценко // Проблеми охорони навколишнього природного середовища та екологічної безпеки. - 2017. - Вип. 39. - С. 88-99.
- Гриценко А.В.Экологические аспекты проектных решений крупнейшей угледобывающей шахты Украины / А.В. Гриценко, М.В. Бабаев, Я.В. Гумен //ДП «Энергосталь». - Журнал «Экология и промышленность», вып.№1. - г. Харьков. – 2018.
- Гриценко А.В. Оцінка очікуваних екологічних та соціальних наслідків будівництва вуглевидобувної шахти «Любельська» № 1-2 / Гриценко А.В., Гумен Я.М., Бабаєв М.В., Маркіна Н.К., Доценко О.О., Пилипенко Л.В. // Проблемы охраны окружающей природной среды и экологической безопасности: сбр. науч. тр. УКРНИИЭП. – Харьков: Райдер, 2018. – Вип. XXXІX. – С. 145-157.
- Маркіна Н.К. Екологічне обґрунтування застосування інноваційних технологій очищення шахтних вод як шлях захисту річкових вод / Маркіна Н.К., Бабаєв М. В., ДоценкоО.О., Михайленко В.Г. // Екологічна безпека: проблеми і шляхи вирішення : XIV Міжнар. наук.-практ. конф. : зб. наук. ст. у / УКРНДІЕП. – Х. : Райдер, 2018.
- Маркіна Н.К. Умови екологічно безпечної експлуатації діючих в Україні полігонів ТПВ / Н.К. Маркіна, Л.Я. Аніщенко, Б.С. Свердлов, О.О. Доценко, Л.А. Пісня, І.О. Гончаренко // Проблеми охорони навколишнього природного середовища та екологічної безпеки: зб. наук. пр. УКРНДІЕП. – Харків: Райдер, 2018. – Вип. 40. – С. 25-41.
- Доценко О. О. Особливості та екологічне обґрунтування відведення шахтних вод на етапі проходження стволів в період будівництва вуглевидобувної шахти / Доценко О.О., Маркіна Н.К. // Науковий вісник будівництва. – Х.: ХНУБА, 2019. – Вип. 2.
Співробітництво
Основні партнери в Україні
- Кременчуцький нафтопереробний завод (КНПЗ);
- Харківський національний університет ім. Н.В. Каразина;
- Інститут проблем машинобудування НАН України.
Основні закордонні партнери
Дочірнє підприємство фірми «STELEX LLC» США «Сі-Сі-Ай-Любеля».