14.03.24

(057) 702-15-92

Лабораторія досліджень екологічної стійкості об’єктів довкілля та природних територій особливої охорони

 

 Завідувач лабораторії

канд. біол. наук, доцент

Васенко Олександр Георгійович

 

Тел./факс: +38 (057) 702-15-85

    E-mail: alexandr.vasenko@gmail.com 

 До складу лабораторії входить:

Сектор досліджень територій особливої охорони

 

Загальна характеристика

Лабораторія досліджень екологічної стійкості об'єктів довкілля УКРНДІЕП створена в 1983 році для забезпечення вирішення науково-методичних і практичних завдань та проблем охорони і раціонального використання водних ресурсів та збереження природних екосистем.

Діяльність лабораторії зосереджена на вирішенні завдань наукового напрямку «Науково-методичне забезпечення екологічної стійкості об'єктів навколишнього середовища й екологічного менеджменту».

Співробітники лабораторії виконали значну кількість науково-дослідних робіт, беруть участь у міжнародних симпозіумах, з'їздах, наукових конференціях; опубліковано більше 300 наукових праць, з них близько 100 – за останні 5 років.

 

Основні напрямки діяльності

  1. Розробка основ державної екологічної політики, спрямованої на підтримку екологічної стійкості об'єктів навколишнього середовища та природних територій особливої охорони.
  2. Розробка наукових основ екологічного управління охороною вод річкових басейнів і водогосподарських комплексів. Методичне забезпечення і проведення екологічного моніторингу, у  тому числі транскордонного.
  3. Співпраця з органами місцевого самоврядування з питань вирішення екологічних проблем територій та окремих природних об’єктів.
  4. Співпраця з підприємствами з питань вирішення екологічних проблем природокористування.   
  5. Розробка та впровадження комплексних водоохоронних заходів, зокрема водоохоронних.

 

Основна наукова діяльність лабораторії спрямована на вирішення таких задач:

  1. Оцінка якості вод річкових басейнів з використанням методології екологічного нормування та надання рекомендацій щодо відновлення екологічного потенціалу окремих водних об’єктів.
  2. Розробка методології проведення натурних гідрохімічних і гідробіологічних досліджень на водних об'єктах.
  3. Наукове обґрунтування і розробка програм ревіталізації водних об’єктів, екологічного оздоровлення територій, у тому числі річкових басейнів.
  4. Розробка програм екологічного моніторингу та визначення екологічних індикаторних показників, біоіндикаційні дослідження.
  5. Проведення транскордонного екологічного моніторингу.
  6. Оцінка ризиків поширення і впливу інвазійних чужорідних видів, встановлення характеристик біологічного забруднення, що провокується масовим розвитком інвазій.
  7. Дослідження наслідків біологічної меліорації водних об’єктів.
  8. Виконання досліджень якісного та кількісного розвитку гідробіонтів як основного показника якості води та екологічного стану водних екосистем.
  9. Розробка та використання методів біоіндикації та  біотестування для оцінки, контролю і нормування якості зворотних, поверхневих, питних вод, донних відкладів і ґрунтів.
  10. Виконання робіт щодо прогнозування стану природних територій та екосистем і оцінки їх компонентів.

Основні виконані роботи

  • аналіз ефективності реалізації водоохоронних заходів у басейнах річок Дніпро, Дністер і Дунай на території України;
  • наукове супроводження заходів щодо екологічного оздоровлення басейну річок Дніпро та Сіверський Донець;
  • науковий супровід реалізації міжнародної Українсько-Румунсько-Молдовської програми екологічного моніторингу дельти Дунаю;
  • проведення додаткових досліджень, вишукувань та процедур для завершення звіту з ОВД реконструкції об’єктів будівництва «Створення глибоководного суднового ходу р. Дунай – Чорне море на українській ділянці дельти»;
  • моніторинг та оцінка фактичного впливу при будівництві та експлуатації Хотиславського кар’єру на довкілля території України
  • вивчення сучасного екологічного стану малих річок України та оцінка екологічних наслідків реалізації водоохоронних заходів;
  • моніторинг гідрологічного режиму та санітарного стану р. Сіверський Донець в Харківській області з урахуванням впливу масового розвитку і поширення пістії;
  • оцінка стану проблеми видів-вселенців в Україні та світі, розроблення рекомендацій щодо законодавчих і організаційних засад врегулювання та створення системи контролю за інтродукцією і поширенням таких організмів на території України;
  • розробка методичного керівництва щодо ведення спеціального додаткового моніторингу акваторій, на яких відбувається значне розмноження інвазійних видів гідро біонтів;
  • встановлення екологічних ризиків наслідків забруднення поверхневих вод України.
  • наукове обґрунтування переліку водних екосистем, які забезпечують основні екосистемні послуги, та порядок здійснення оцінки вартісної цінності їх біорізноманіття,  розроблення рекомендацій щодо відновлення і збереження цих екосистем;
  • наукове супроводження процесу досягнення Україною національних цільових показників до Протоколу про воду та здоров’я;
  • розроблення методики уніфікованої оцінки рівня екологічної безпеки територій та інтегрованого показника негативного впливу об’єкта на навколишнє природне середовище.   

 

Співробітники лабораторії брали участь у підготовленні проектів:

  • Концепції екологічного нормування;
  • Методики екологічної оцінки якості поверхневих вод за відповідними категоріями;
  • Закону про екологічний аудит;
  • Концепції та Національної програми екологічного оздоровлення басейну Дніпра;
  • Концепції та Державної програми екологічного оздоровлення басейну ріки Дністер;
  • Національної стратегії щодо поводження з видами-вселенцями інвазійними чужорідними видами флори і фауни в Україні на період до 2030 року;
  • Національної доповіді про стан навколишнього природного середовища в Україні у 2022 році;
  • Концепції та Державної програми «Екологічно безпечний Крим»;
  • Концепції та Програми збереження малих річок Харківської області;
  • Концепції та Міжрегіональної екологічної програми з охорони та використання вод басейну ріки Сіверський Донець в межах Харківської області;
  • Комплексної довгострокової програми охорони навколишнього природного середовища Зміївського району.

Лабораторія брала участь у міжнародних експедиціях з дослідження якості вод у басейні р. Дніпро і вивчення екологічного стану транскордонних ділянок річок його басейну. Проводилася комплексна оцінка ходу виконання Національної програми екологічного оздоровлення басейну Дніпра на національному і регіональному рівнях. У рамках цієї програми виконувалися роботи з транскордонного аналізу басейну р. Прип'ять і розробка комплексу природоохоронних заходів; розробка системи біомоніторингу як основи екологічного нормування якості вод та ін.

На підставі розробленої методики екологічної оцінки якості вод була проведена оцінка динаміки якості вод річкових басейнів Дніпра, Дністра, Сіверського Дінця, Дунаю.

З 2004 р. проводиться комплексний екологічний моніторинг довкілля при відновленні та експлуатації глибоководного суднового ходу Дунай – Чорне море з експедиційними виїздами кілька разів на рік. 

Щорічно здійснюються експедиційні обстеження водних об’єктів басейну р.  Сіверський Донець, зокрема, з метою проведення моніторингу гідрологічного режиму та санітарного стану р. Сіверський Донець в Харківській області з урахуванням впливу масового розвитку вида-вселенця пістії тілорізовидної (Рistia stratiotes L.), оцінки сучасного стану озер Лиманської групи та ін.

Протягом кількох років фахівці лабораторії проводять роботи з вивчення екологічного стану водойм комплексного призначення, у тому числі водоймищ-охолоджувачів об’єктів енергетики (здійснюють екологічний нагляд за станом водойми-охолоджувача і моніторинг навколишнього природного середовища в районі розміщення ТЕС та АЕС).

Проводиться науковий і консультативний супровід виконання екологічних програм та природоохоронної діяльності підприємств, надання консультаційної допомоги у випадках виникнення екстремальних екологічних ситуацій та масової загибелі риб.

 

Основні публікації

Нормативно-методичні документи

  1. Методика екологічної оцінки якості поверхневих вод за відповідними категоріями. – К. : СИМВОЛ-Т, 1998. – 28 с.
  2. Методика картографування екологічного стану поверхневих вод України за якістю води. – К. : СИМВОЛ-Т, 1998. – 48 с.
  3. Методика встановлення і використання екологічних нормативів якості поверхневих вод суші та естуаріїв України / Мінекоресурсів України. – К., 2001. – 48 с.
  4. Методика ідентифікації, оцінки та пріоритезації «горячих точок» в басейні реки Дніпро / Под ред. А.А. Галяпи. – Киев: ПоліграфКонсалтинг, 2004. – 118 с. (російською мовою)
  5. Васенко О.Г. Екологічні критерії оцінки якості іригаційних вод України : РД 211.1.8.048–95 / Васенко О.Г., Верніченко А.А., Балюк С.А. – К., 1996. – 13 с.
  6. Методика встановлення і використання екологічних нормативів якості поверхневих вод суші та естуаріїв України / В.Д. Романенко, В.М. Жукинський, О.П. Оксіюк, А.В. Яцик, А.П. Чернявська, О.Г. Васенко, А.А. Верниченко // Мінекоресурсів України.– К., 2001.
  7. Проект Методики екологічної оцінки якості поверхневих вод за відповідними категоріями // УкрНДІЕП. – Харків, 2012. – 37 с.

Монографії

  1. Васенко О.Г. Екологічні основи водоохоронної діяльності в теплоенергетиці // Б-ка журн. ІТЕ. – Харків, 2000. – Т. 1.– 243 с.
  2. Васенко О.Г.Комплексне планування та управління водними ресурсами / Васенко О.Г., Верніченко Г.А. // УкрНДІЕП; Ін-т географії НАН України. – К., 2001. – 366 с.
  3. Васенко О.Г.Система управління охороною вод у басейні Дніпра / Васенко О.Г., Лозанський В.Р. //УкрНДІЕП. – Харків, 1999. – 123 с.
  4.  Екологічний стан транскордонних ділянок рік басейну Дніпра на території України // За ред. А.Г.Васенко та С.А.Афанасьєва. - Київ: Академперіодика, 2002. - 355 с. (російською мовою)
  5. Васенко О.Г. Основні результати міжнародних експедиційних досліджень щодо якості вод у басейні Дніпра. / Васенко О.Г., Колобаєв О.М., Анучкін В.П. - Харків: Ранок, 2003. - 112 с. (російською мовою)
  6. 6. Вплив рибного господарства на біологічну різноманітність у басейні річки Дніпро. Визначення прогалин та проблем / В.Д. Романенко, С.А. Афанасьєв, В.Б. Пєтухов, А.Г. Васенко та ін - Київ: Академперіодика, 2003. - 188 с. (російською мовою)
  7. Вплив рибного господарства на біологічну різноманітність у басейні річки Дніпро. Визначення прогалин та проблем / В.Д. Романенко, С.А. Афанасьєв, В.Б. Пєтухов, А.Г. Васенко, С.Д. Щербак, М.Ф. Кумані, В.Г. Костоусов, Н.Ю Євтушенко. - Київ: Академперіодика, 2003. (російською мовою)
  8. Комплексні експедиційні дослідження екологічного стану водних об’єктів басейну р. Уди (суббасейну р. Сіверський Донець) / О. Г. Васенко, М. Л. Лунгу, Ю. А. Ільєвська, О. В. Клімов та ін. : за ред. О. Г. Васенка. – Х. : Райдер, 2006.
  9. Сіверський Донець: Водний та екологічний атлас / О. Г. Васенко, А. В. Гриценко, Г. О. Карабаш, П. П. Станкевич та ін. : за ред. А. В. Гриценка, О. Г. Васенка. – Х. : Райдер, 2006.
  10. Сучасний екологічний стан української частини річки Сіверський Донець (експедиційні дослідження) / А.В. Гриценко, О.Г. Васенко, А.В. Колісник та ін.: за ред. д-ра геогр. наук, проф. А.В. Гриценка, канд. біол. наук, доц. О.Г. Васенка. – Х. : ВПП «Контраст», 2011.
  11. Управління транскордонним басейном Дніпра: суббасейн річки Прип'яті: монографія / за ред. А.Г. Ободовського, А.П. Станкевича та С.А. Афанасьєва. - К.: Кафедра, 2012. (російською мовою)
  12. Регіональна система організації та контролю оздоровлення населення на рекреаційних водоймах: монографія / М.Г. Щербань, В.В. М’ясоєдов, В.А. Капустник, О.Г. Васенко, М.І. Литвиненко. – Харків: ХНМУ, 2014. – 212 с.
  13. Інтегральні та комплексні оцінки стану навколишнього природного середовища: монографія / О.Г. Васенко, О.В. Рибалова, С.Р. Артем’єв, Н.С. Горбань, Г.В. Коробкова, В.О. Полозенцєва, А.І. Юрченко, А.І. Бреславець, О.В. Козловська, А.О. Мацак, А.А. Савічєв. – Х: НУГЗУ, 2015. – 419 с.

Статті, доповіді, авторські свідоцтва

  1. Васенко А.Г., Верниченко-Цветков Д. Ю., Козловская О.В., Поддашкин А.В. Комплексная оценка экологической безопасности территорий // Научно-производственный журнал «Экология и промышленность», 2019: № 1(58) – С. 97–104.
  2. Уніфікована оцінка впливу об’єктів господарської діяльності на довкілля / О.Г. Васенко, Д.Ю. Верниченко-Цветков, Г.В. Коробкова, О.В. Поддашкін // ГП «УХИН», «Углехимический журнал», 2019. № 1. - С. 25 – 32. 
  3. Божко Т.В., Васенко О.Г. Методологія визначення референційних умов водних екосистем на базі дослідження біоіндикаційних показників // Екологічна безпека: проблеми і шляхи вирішення: зб. наук. статей ХV Міжнародної науково-практичної конференції (м. Харків, 9-13 вересня 2019 р.) / УКРНДІЕП. – ПП «Стиль-Іздат», 2019. – С. 28-30.
  4. Васенко О.Г., Верниченко-Цветков Д. Ю., Козловська О.В. Оцінка рівня екологічної безпеки територій на прикладі Харківської області // Екологічна безпека: проблеми і шляхи вирішення: зб. наук. статей ХV Міжнародної науково-практичної конференції (м. Харків, 9-13 вересня 2019 р.) / УКРНДІЕП. – ПП «Стиль-Іздат», 2019. – С. 55-56.
  5. Васенко О.Г., Верниченко-Цветков Д. Ю., Козловська О.В., Поддашкін О.В. Основні положення проекту побудови оцінки рівня екологічної безпеки територій та негативного впливу об’єктів на навколишнє середовище // Екологічна безпека: проблеми і шляхи вирішення: зб. наук. статей ХV Міжнародної науково-практичної конференції (м. Харків, 9-13 вересня 2019 р.) / УКРНДІЕП. – ПП «Стиль-Іздат», 2019. – С. 57-61.
  6. Васенко О.Г., Верниченко-Цветков Д. Ю., Лунгу М.Л., Старко М.В. Характеристика пігментного фонду різнотипних донних відкладів дельти Дунаю // Екологічна безпека: проблеми і шляхи вирішення: зб. наук. статей ХV Міжнародної науково-практичної конференції (м. Харків, 9-13 вересня 2019 р.) / УКРНДІЕП. – ПП «Стиль-Іздат», 2019. – С. 62-67.
  7. Васенко О.Г., Ієвлева О.Ю., Карлюк А.А., Божко Т.В., Свиридов Ю.В. Вплив на довкілля будівництва огороджувальної дамби морського підхідного каналу ГСХ «Дунай-Чорне море» // Екологічна безпека: проблеми і шляхи вирішення: зб. наук. статей ХV Міжнародної науково-практичної конференції (м. Харків, 9-13 вересня 2019 р.) / УКРНДІЕП. – ПП «Стиль-Іздат», 2019. – С. 68-71.
  8. Васенко О.Г., Ієвлева О.Ю., Лунгу М.Л. Вплив на екологічний стан дельти р. Дунай // Екологічна безпека: проблеми і шляхи вирішення: зб. наук. статей ХV Міжнародної науково-практичної конференції (м. Харків, 9-13 вересня 2019 р.) / УКРНДІЕП. – ПП «Стиль-Іздат», 2019. – С. 72-76.
  9. Васенко А.Г., Старко Н.В. Оценка вклада растительноядных рыб в рыбопродукцию водных объектов // Екологічна безпека: проблеми і шляхи вирішення: зб. наук. статей ХV Міжнародної науково-практичної конференції (м. Харків, 9-13 вересня 2019 р.) / УКРНДІЕП. – ПП «Стиль-Іздат», 2019. – С. 77-81.
  10. Васенко О.Г., Брук В.В., Карлюк А.А., Свиридов Ю.В. Прогнозування якості води в річках Дунай та Сіверський Донець за допомогою геоінформаційних технологій // World science. 11(51), Vol.1. November 2019. – C. 45-49. 
  11. doi: 10.31435/rsglobal_ws/30112019/6766 
  12. Васенко А.Г., Старко Н.В. The 1st International scientific and practical conference “Science, society, education: topical issues and development prospects”. -  Kharkiv, Ukraine: 2019. – С. 354-359.
  13. Васенко А. Г., Старко Н. В. Оценка влияния биологической мелиорации на развитие фитопланктона в водоеме-охладителе Змиевской ТЭС // The 5th International scientific and practical conference “Priority directions of science development” (March 2-3, 2020) SPC “Sci-conf.com.ua”, Lviv, Ukraine. 2020. – P.286-288. ISBN 978-966-8219-26-9
  14. Васенко А. Г., Старко Н. В. Эколого-экономическая оценка биологической мелиорации канала Днепр-Донбасс. The 4th International scientific and practical conference “Science, society, education: topical issues and development prospects” (March 16-17, 2020) SPC “Sci-conf.com.ua”, Kharkiv, Ukraine. 2020. – С. 218-221.
  15. А. Г. Васенко, Е. А. Цитлишвили, Ю. В. Свиридов, В. В. Брук. Оценка влияния точечных источников загрязнения на качество воды украинской части дельты Дуная/Вісник Хмельницького Національного університету, 2020, № 1 (281) – С. 57-62.
  16. Гриценко А.В., Васенко О.Г. Екологічні проблеми Харківської області та шляхи їх вирішення // Екологічна безпека: проблеми і шляхи вирішення: зб. наук. статей ХVІ Міжнародної науково-практичної конференції (м. Харків, 14-18 вересня 2020 р.) / УКРНДІЕП. – ПП «Стиль-Іздат», 2020. – С. 3-6.
  17. Васенко О.Г., Брук В.В., Свиридов Ю.В., Миланич А.Ю. Прогнозирование изменения альгологических показателей украинской части дельты Дуная // Екологічна безпека: проблеми і шляхи вирішення: зб. наук. статей ХVІ Міжнародної науково-практичної конференції (м. Харків, 14-18 вересня 2020 р.) / УКРНДІЕП. – ПП «Стиль-Іздат», 2020. – С. 69-75.
  18. Васенко О.Г., Верниченко-Цветков Д. Ю., Ієвлева О.Ю., Лунгу М.Л. Тенденції змін гідрологічної ситуації у верхів’ї дельти Дунаю // Екологічна безпека: проблеми і шляхи вирішення: зб. наук. статей ХVІ Міжнародної науково-практичної конференції (м. Харків, 14-18 вересня 2020 р.) / УКРНДІЕП. – ПП «Стиль-Іздат», 2020. – С. 76-83.
  19. Васенко О.Г., Маркіна Н.К., Карлюк А.А. Вплив озер Лиманської групи на формування якості води річки Сіверський Донець // Екологічна безпека: проблеми і шляхи вирішення: зб. наук. статей ХVІ Міжнародної науково-практичної конференції (м. Харків, 14-18 вересня 2020 р.) / УКРНДІЕП. – ПП «Стиль-Іздат», 2020. – С. 84-89.
  20. Васенко О.Г., Зінченко І.В., Бабіч О.В. Трансмісія корона вірусу (SARS-COV-2) в стічній воді // Виробничо-практичний журнал «Водопостачання та водовідведення». Серпень 4/2020. – С. 11-15.
  21. О. Г. Васенко, В. В. Брук, Ю. В. Свиридов Геоінформаційна модель якості води в системі екологічного моніторингу дельти Дунаю // Проблеми охорони навколишнього природного середовища та екологічної безпеки: зб. наук. пр. / УКРНДІЕП; ХНУ імені В. Н. Каразіна – Х.: ПП «Стиль-Іздат», 2020. — Вип.42. С– 63-80.
  22. О. Г. Васенко, О. Ю. Ієвлєва, Д. Ю. Верниченко-Цветков, Г. Ю. Міланіч, А. Ю. Мельніков. Результати комплексного екологічного моніторингу довкілля української частини дельти Дунаю у 2020 році // Проблеми охорони навколишнього природного середовища та екологічної безпеки: зб. наук. пр. / УКРНДІЕП; ХНУ імені В. Н. Каразіна – Х.: ПП «Стиль-Іздат», 2020. — Вип.42. С–81-97.
  23. Васенко А. Г., Старко Н. В. Динамика изменения состава фауны рыб бассейна реки Северский Донец // Сучасні проблеми теоретичної та практичної іхтіології. Матеріали ІІІ Міжнародної іхтіологічної науково-практичної конференції. -  Харків: 2020 – С. 38-43.
  24. Гриценко А. В., Васенко О. Г.,  Верниченко-Цветков Д. Ю., Козловська О. В., Поддашкін О. В. Науковий письмовий твір «Методика уніфікованої оцінки рівня екологічної безпеки територій». Свідоцтво про реєстрацію авторського права на твір № 99508. (2020)
  25. Божко Т. В., Васенко О. Г. Методологія визначення референційних умов вод-них екосистем на базі дослідження біоіндикаційних показників // V Міжнарод-на наукова конференція з нових тенденцій у науці та освіті «Theoretical and scientific bases of development of scientific thought», 16 – 19 лютого 2021 р., Рим, Італія.– С. 73-76. DOI - 10.46299/ISG.2021.I.V.
  26. Гриценко А. В., Васенко О. Г., Карлюк А. А., Савченко Н. В. Формування Національної Доповіді про стан навколишнього природного середовища в Україні у 2019 році / Екологічна безпека: проблеми і шляхи вирішення: зб. наук. статей XVІІ Міжнародної науково-практичної конференції (м. Харків, 13-17 вересня 2021 р.) / УКРНДІЕП. – ПП «Стиль-Іздат», 2021. C–3-6.
  27. Васенко О.Г., Верниченко-Цветков Д.Ю., Ієвлева О.Ю. Деякі особливості динаміки середньорічного стоку Дунаю за останні роки / Екологічна безпека: проблеми і шляхи вирішення: зб. наук. статей XVІІ Міжнародної науково-практичної конференції (м. Харків, 13-17 вересня 2021 р.) / УКРНДІЕП. – ПП «Стиль-Іздат», 2021. C–56-62.
  28. Васенко О.Г., Старко Н.В., Игнатенко М. Я. О необходимости оценки изменения экологического состояния водных обьектов при проведении биологической милиорации / Екологічна безпека: проблеми і шляхи вирішення: зб. наук. статей XVІІ Міжнародної науково-практичної конференції (м. Харків, 13-17 вересня 2021 р.) / УКРНДІЕП. – ПП «Стиль-Іздат», 2021. C–63-69.
  29. Васенко А. Г., Старко Н. В. Динамика изменения ихтиофауны водоема-охладителя Змиевской ТЭС. - Сучасні проблеми теоретичної і практичної іхтіології. – Матеріали ХІV Міжнародної іхтіологічної науково-практичної конференції. – Харків: Факт, 2021. – С. 25-29.
  30. О. Г. Васенко, Ю. В. Волков, О. О. Калініченко, Д. Т Мартинюк, А. Ю. Мельников. Визначення хімічного стану масиву поверхневих вод р. Дунай в межах України відповідно до водної рамкової директиви // Проблеми охорони навколишнього природного середовища та екологічної безпеки: зб. наук. пр. / УКРНДІЕП; ХНУ імені В. Н. Каразіна – Х.: ПП «Стиль-Іздат», 2021. – Вип.43. – С. 3-23.
  31. Васенко О. Г.,  Міланіч  Г. Ю., Верниченко-Цветков Д. Ю., Карлюк А. А. Науковий письмовий твір  «Наукове обгрунтування переліку водних екосистем, які забезпечують основні екосистемні послуги, та порядок здійснення оцінки вартісної цінності їх біорізноманіття та розроблення рекомендацій щодо відновлення і збереження цих екосистем». Свідоцтво про реєстрацію авторського права на твір № 110447. Васенко О. Г.,  Міланіч  Г. Ю., Верниченко-Цветков Д. Ю., Карлюк А. А. Науковий письмовий твір  «Наукове обгрунтування переліку водних екосистем, які забезпечують основні екосистемні послуги, та порядок здійснення оцінки вартісної цінності їх біорізноманіття та розроблення рекомендацій щодо відновлення і збереження цих екосистем». Свідоцтво про реєстрацію авторського права на твір № 110447.(2021)
  32. Гриценко А. В., Васенко О. Г. Проблеми екологічної безпеки України в умовах військової агресії // Екологічна безпека: проблеми і шляхи вирішення: зб. наук. статей XVІІІ Міжнародної науково-практичної конференції (м. Харків, 15-16 вересня 2022 р.) / УКРНДІЕП., 2022. – С. 3-6.
  33. Васенко О. Г., Ієвлєва О. Ю., Брук В. В., Божко Т. В., Верніченко-Цвєтков Д. Ю., Ігнатенко М. Я., Колесник А. М., Клочко Т. О., Міланіч Г. Ю., Старко М. В. Результати комплексного екологічного моніторингу довкілля української частини дельти Дунаю у 2021 році // Екологічна безпека: проблеми і шляхи вирішення: зб. наук. статей XVІІІ Міжнародної науково-практичної конференції (м. Харків, 15-16 вересня 2022 р.) / УКРНДІЕП., 2022. – С. 57-66.
  34. Васенко О. Г., Карлюк А. А., Черба О. В. Проведення оперативних заходів дослідження водних об’єктів при виникненні екстремальних екологічних ситуацій // Екологічна безпека: проблеми і шляхи вирішення: зб. наук. статей XVІІІ Міжнародної науково-практичної конференції (м. Харків, 15-16 вересня 2022 р.) / УКРНДІЕП., 2022. – С. 67-70. 
  35. Васенко О. Г., Міланіч Г. Ю. Аналіз результатів транскордонного екологічного моніторингу української частини дельти Дунаю (2018-2022 рр.) // Екологічна безпека: проблеми і шляхи вирішення: зб. наук. статей XVІІІ Міжнародної науково-практичної конференції (м. Харків, 15-16 вересня 2022 р.) / УКРНДІЕП., 2022. – С. 71-73.
  36. Васенко О. Г., Старко М. В. Вугор європейський в Україні: аналіз можливостей збільшення його популяції з врахуванням вимог міжнародної ради з дослідження моря (ICES) // Екологічна безпека: проблеми і шляхи вирішення: зб. наук. статей XVІІІ Міжнародної науково-практичної конференції (м. Харків, 15-16 вересня 2022 р.) / УКРНДІЕП., 2022. – С. 74-81.
  37. О. Г. Васенко, І. В. Зінченко, Г. Ю. Міланіч, К. О. Цитлішвілі. Основні причини, наслідки й протидії змінам клімату в Україні та світі // Проблеми охорони навколишнього природного середовища та екологічної безпеки: зб. наук. пр. / УКРНДІЕП; ХНУ імені В. Н. Каразіна – Х.: ПП «Стиль-Іздат», 2022. – Вип.44. С. 19-28.
  38. О. Г. Васенко, Г. Ю. Міланіч Методика оцінки вартісної цінності екосистемних послуг // Проблеми охорони навколишнього природного середовища та екологічної безпеки: зб. наук. пр. / УКРНДІЕП; ХНУ імені В. Н. Каразіна – Х.: ПП «Стиль-Іздат», 2022. – Вип.44. С. 29-37.
  39. О. Г. Васенко, М. В. Старко, Г. Ю. Міланіч. Вплив зміни клімату на біорізноманіття іхтіофауни // Проблеми охорони навколишнього природного середовища та екологічної безпеки: зб. наук. пр. / УКРНДІЕП; ХНУ імені В. Н. Каразіна – Х.: ПП «Стиль-Іздат», 2022. — Вип.44. – С. 38-52.
  40. І. В. Зінченко, О. Г. Васенко, О. В. Бабіч, Л. С. Ангіна. Моніторинг самоочищення акваторії дельти Дунаю і річки Мерло за мікробіологічними показниками // Людина та довкілля. Проблеми неоекології. 2023. – Вип.39. – С. 38-52. 
  41. Гриценко А.В., Васенко О.Г., Карлюк А.А. Основні положення Національної Доповіді про стан навколишнього природного середовища в Україні у 2022 роц // Екологічна безпека: проблеми і шляхи вирішення: зб. наук. статей XІХ Міжнародної науково-практичної конференції (м.  Харків, 14-15 вересня 2023 р.) / УКРНДІЕП., 2023. С.3-4.
  42. Васенко О.Г., Карлюк А.А., Черба О.В. Система моніторингу довкілля і представлення інформації в доповіді про стан навколишнього природного середовища в Україні // Екологічна безпека: проблеми і шляхи вирішення: зб. наук. статей XІХ Міжнародної науково-практичної конференції (м. Харків, 14-15 вересня 2023 р.) / УКРНДІЕП., 2023. С. 74-78.

Співробітництво

Основні партнери в Україні:

  • Міндовкілля України, МОЗ України, ДСНС України, Міненерго України;
  • Державне агентство водних ресурсів України та Український гідрометеорологічний центр;
  • Інститут гідробіології НАН України, м. Київ;
  • Інститут географії НАН України, м. Київ;
  • Київський національний університет ім. Тараса Шевченка;
  • Харківський національний університет ім. В.Н. Каразіна;
  • Національний технічний університет «Харківський політехнічний інститут»;
  • Харківський національний автомобільно-дорожній університет;
  • Національний університет цивільного захисту України, м. Харків
  • ДП «УкрНТЦ "Енергосталь"»,

  а також інші наукові та вищі освітньо-наукові заклади.

 

Основні закордонні партнери:

  • Низку робіт лабораторії виконано у рамках програм IDRC (Канада) і ПРОООН-ГЕФ екологічного оздоровлення басейну р. Дніпро; міжнародних програм TACIS, UNIDO та ін.